Zvýšený nitrooční tlak představuje největší riziko pro vznik zeleného zákalu. Stejně jako vysoký tlak krve poškozuje cévy, vysoký nitrooční tlak může poškodit oční nerv, a tím samozřejmě i náš zrak.
Oko je uvnitř vyplněno nitrooční tekutinou, která je vylučována dovnitř oka. Protože nitrooční tekutina se stále znovu doplňuje, její přebytek je odváděn systémem kanálků. Odvodné kanálky jsou umístěny v oku mezi rohovkou a duhovkou. Pokud je znemožněn odtok nitrooční tekutiny těmito kanálky, tekutina se uvnitř oka „hromadí“ a nitrooční tlak se zvyšuje.
Určit normální hodnotu nitroočního tlaku může být problematické. Zelený zákal totiž může vznikat i při zdánlivě nízkých hodnotách nitroočního tlaku. Naopak hodnoty vysoké ještě nemusejí znamenat, že zelený zákal bezprostředně hrozí. Někteří lidé mají zvýšenou hodnotu nitroočního tlaku celý život a zeleným zákalem nikdy neonemocní.
Obecně lze říci, že normální hodnoty nitroočního tlaku se pohybují v rozmezí od 10 do 21 torrů, někdy jsou tyto hodnoty též udávány jako mm Hg (milimetry rtuťového sloupce). Oblast mezi dvaceti a třiceti torry je velmi individuální a nitrooční tlak i celkový stav oka je třeba pravidelně sledovat. Při hodnotách nad 30 torrů je již riziko rozvoje zeleného zákalu vysoké.
Zdroj:
Štrofová H., Pešková H.: Prakt. lékáren. 2016; 12(1): 18–25
Pfizer: Porozumění glaukomu – Průvodce onemocněním k záchraně Vašeho zraku. Maxdorf, 2015.