Život s glaukomem

Pokud je Vám diagnostikován zelený zákal, je důležité si uvědomit, že jde sice o závažnou diagnózu, nicméně díky možnostem moderní medicíny se nejedná o neřešitelnou situaci. Aby byl Váš život touto diagnózou co nejméně ovlivněn, je nutno pečlivě dodržovat doporučenou léčbu, pravidelně navštěvovat očního lékaře a v určitých aspektech života své onemocnění zohlednit.

Těhotenství a glaukom 

Pokud zvažujete těhotenství a dělá vám při tom starosti váš zelený zákal, nevěšte hlavu. Mnoho žen se zajímá o to, jak se změní jejich onemocnění během těhotenství a zda léky užívané k léčbě glaukomu nemohou poškodit vyvíjející se plod. Ve spolupráci s odborníkem zvládnete i toto významné období života. Mnoho žen s glaukomem již porodilo zdravé děti, aniž to mělo negativní vliv na jejich zrak.

Čtěte více: Těhotenství a glaukom: hrozí rizika?

Jaké koníčky škodí

I když většina očních lékařů střízlivě tvrdí, že nevinné koníčky, jako je plavání nebo hraní na hudební nástroje, průběh zeleného zákalu nezhorší, je i v těchto případech důležité přidržet se zlatého pravidla – všeho s mírou.

Čtěte více: Jóga a hraní na trubku mohou být rizikem pro naše oči

Glaukom v zaměstnání

Většina informačních materiálů pro pacienty se zeleným zákalem má v tomto ohledu jasno: vaše onemocnění ani jeho léčba vás téměř v ničem neomezuje a nebrání vám vykonávat žádné zaměstnání, které jste vykonávali doposud. Na druhou stranu studie z terénu přináší důkazy, že realita bývá často jiná: lidé se zeleným zákalem mají strach ze ztráty zaměstnání a často usilují o invalidní důchod.

Čtěte více: Opravdu glaukom nepředstavuje v zaměstnání žádná omezení?

Plavání a potápění

V létě houfně zapomínáme na pracovní povinnosti a snažíme se co nejvíce dohonit nedostatek vzrušení a zajímavých zážitků, který jsme nahromadili v průběhu roku. Lidé se zeleným zákalem se však často bojí, že jejich nemoc je vylučuje z některých dobrodružných letních aktivit. Podívejme se, nakolik jsou podobné obavy oprávněné.

Čtěte více: Máte zelený zákal? Držte hlavu nahoře

Cukrovka a glaukom

Diabetes mellitus neboli cukrovka je onemocnění charakterizované buď nedostatkem hormonu inzulinu (typ 1) nebo rezistencí cílových buněk k tomuto hormonu (typ 2, inzulin je sice v krvi v potřebném množství, buňky na jeho přítomnost nejsou schopné reagovat). Oba tyto stavy vedou k vysoké hladině cukru v krvi (tzv. hyperglykemii) a tím k celé řadě zdravotních komplikací. Je potvrzeno, že glaukomem trpí více než 20 % lidí, kteří mají diagnostikovánu cukrovku, přičemž častější je v případě diabetu 2. typu.

Čtěte více: Na vzniku zeleného zákalu se může podílet i diabetes


Zdroj:

https://glaucoma.org/life-with-glaucoma/

https://www.cukrovka.cz/glaukom

https://www.svl.cz/files/files/Doporucene-postupy-2003-2007/Diabetes-mellitus.pdf

https://www.cpzp.cz/clanek/4419-0-Kdo-je-tichy-zlodej-zraku.html

Přečtěte si