Přeskočit navigaci Úvodní stránka O projektu Redakční rada Informace pro média Napsali o nás Kontakt RSS
 

Operační léčba

K operačním výkonům na oku odborníci přistupují obvykle ve chvíli, kdy léky užívané v léčbě zeleného zákalu nemají dostatečný účinek. V dnešní době se běžně provádí několik různých typů jak laserových, tak klasických operací, které mají vesměs za úkol zlepšit odtok nitrooční tekutiny a přispět tak ke snížení nitroočního tlaku.

Rozhodnutí, který operační výkon je v konkrétním případě vhodný, závisí především na posouzení specializovaného lékaře. Přestože problematika očních operací může pacientům připadat složitá, vždy by si měli od svého lékaře nechat důkladně vysvětlit princip a okolnosti operace, kterou podstupují. Pro základní orientaci v operačních postupech, které se dnes v léčbě zeleného zákalu nabízejí, by měl posloužit také tento článek.

 

Nejčastější laserové výkony

  • Laserová trabekuloplastika – výhodou tohoto výkonu je, že jej lze provést ambulantně, představuje minimální zátěž pro pacienta a nehrozí při něm žádná vážnější rizika. Nevýhodou je naopak dlouhé trvání nástupu účinku (4 až 6 týdnů) a také to, že příznivý účinek je často pouze dočasný. V takovém případě je nutné výkon opakovat nebo přistoupit k jinému řešení.
  • Laserová iridotomie – tento výkon se provádí pouze u zeleného zákalu s uzavřeným úhlem, tedy pouze u relativně malého procenta pacientů.
Ilustrace
 

Klasická chirurgická léčba zeleného zákalu

Klasické chirurgické výkony se rozdělují na dvě základní skupiny – operace penetrující a nepenetrující. Toto rozdělení závisí na tom, zda se při operačním výkonu vytváří permanentní otvor v očním bulbu. Otvor může být potenciálním zdrojem nitrooční infekce – proto se nepenetrující operace, které tento permanentní otvor nemají, považují obecně za bezpečnější. Na druhou stranu klasická trabekulektomie může mít výraznější vliv na snížení nitroočního tlaku než nepenetrující operace.

  • Trabekulektomie – je základní penetrující operací. Jejím principem je vytvoření otvoru na rozhraní skléry a rohovky, kterým je nitrooční tekutina filtrována přímo do spojivkového vaku.
  • Trabekulotomie – její princip je velmi podobný jako u předešlého výkonu. Avšak trabekulotomie se provádí pouze u dětí, tedy v případě vrozeného zeleného zákalu (kongenitálního glaukomu).
  • Hluboká sklerektomie – patří mezi nepenetrující výkony. Při této operaci se odstraňuje hluboká vrstva skléry a část Schlemmova kanálu. Vzniklý prostor se poté vyplní speciálním viskoelastickým materiálem. Tento uměle vytvořený prostor slouží jako rezervoár přebytečné nitrooční tekutiny a usnadňuje její vstřebávání.
  • Viskokanalostomie – princip výkonu se podobá principu hluboké sklerektomie a také patří mezi nepenetrující operace.
  • Drenážní implantáty – aplikace drenážních implantátů se využívá u komplikovaných případů zeleného zákalu, ve kterých selhaly výše zmíněné metody. Implantáty mohou být vstřebatelné nebo nevstřebatelné a umisťují se dovnitř skléry, kde mají za úkol vytvořit dostatečný prostor pro účinnou filtraci nitrooční tekutiny.
  • Kanaloplastika - nejnovější metoda v operační léčbě zeleného zákalu, která také patří mezi nepenetrující metody. V průběhu výkonu se používá viskoelastický materiál a velmi jemná mikrokanyla pro rozšíření Schlemmova kanálu, kterým ve zdravém oku odtéká nitrooční tekutina ven z přední oční komory.

 

Velikost písma:

A A A

Vyhledávání

 
 

E-mailový zpravodaj

 

Poradna lékaře

 

Hrozí Vám glaukom?

Zodpovězte několik otázek a poraďte se s lékařem.

Otestovat se stáhnout dotazník v PDF
 

Soute�te s n�mi

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

 

Spolupracujeme

 
 
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Klíšťová encefalitida a očkování