Poradna

MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

V privátní ambulantní sféře se věnuje léčebně preventivní, terapeutické a konzultační činnosti ve specializované glaukomové poradně. V Oční klinice Lexum se věnuje problematice glaukomu a laserové terapie. Je autorem kapitol Glaukom v celostátních učebnicích Oční lékařství určených pro pregraduální i postgraduální studium, řady odborných článků, vzdělávacích kurzů a několika set přednášek.

  • Studoval na Lékařské fakultě UK Praze.
  • Absolvoval řadu zahraničních stáží, např. na University of Amsterdam v Holandsku, University of Stanford, California v USA, University of Madison, Wisconsin v USA.
  • Je členem České oftalmologické společnosti, zakládajícím členem České glaukomové společnosti, členem Evropské glaukomové společnosti a členem Americké akademie očních lékařů.
  • Od roku 2004 pracuje na oční klinice 1.LF UK a ÚVN Praha, postupně ve funkcích zástupce přednosty pro poskytování zdravotní péče a pro výuku, vedoucího lékaře ambulance a vedoucího glaukomového centra, nyní na částečný úvazek na pozici odborného asistenta, stážisty a člena Etické komise ÚVN.

Položit dotaz

Návštevník se ptá: 3. 10. 2023
Mám starou maminku 86 let, léčí se se zeleným zákalem už u obou očí. V Lexusu ji píchají stále injekce do oka. Teď čím dál častěji, zrak se nezlepšuje. Chci se zeptat, zda by bylo možné další vyšetření u Vás ? Děkuji Jenčíková, máma je na svůj věk vitální,
Na otázku odpovídá:
Léčba Injekcemi do oka, tedy tzv. intravitreální aplikace léku, se provádí nejčastěji u věkem podmíněné makulární degenerace. Je to zcela jiná diagnóza, než zelený zákal, který se toto formou neléčí. Jde tedy o nejspíše o nepřesnou formulaci dotazu nebo se možná jedná o kombinaci obou těchto nemocí.
Zobrazit detail dotazu
Návštevník se ptá: 3. 10. 2023
Dobrý den, pane doktore, měla bych na vás pár dotazů. Před rokem jsem navštívila očního lékaře kvůli bolesti za okem a bolesti při pohybu pravého oka. Měla jsem vyšší nitrooční tlak a kvůli pozitivní rodinné anamnéze na glaukom jsem začala kapat monopost. Jenže bolesti oka občas stále přicházejí. Včera jsem byla na kontrole, tlak byl v pořádku, ale OCT s výsledkem OCT CK OPL: bpn; OCT RFNL OPL: 82/81 um-hraniční, OCT GCL OPL: 82/83um. Prý pozitivní nález v okolí očního nervu pravého oka. Paní doktorka nasadila na prave oko k monopostu ještě 2x denne Azarga. Jenže stále mi není jasné, když tlak v očích byl v pořádku , co způsobuje tu bolest, kdyz tlak je dobrý? Jedná se skutečně o glaukom? Nemohlo by se jednat o jiné onemocnění?Lékařka mi na dotaz odpověděla, že existují různé druhy glaukomu a nemusí se projevit vysokým očním tlakem. A ještě jedna otázka, když mám kapat lék monopost na noc, kdy ho mám kapat, kdyz pracuji na noční služby? Ráno, když přijdu z práce? Předem dekuji za odpověď. Mějte krásný den!
Na otázku odpovídá:
Pár dotazů...Jak se vyjádřit bez vyšetření a podkladů? Nejprve je třeba konstatovat, že popisované obtíže, tedy bolest za okem a při pohybu oka, jednostranně, nejsou rozhodně typické pro glaukom. Pokud jde o aplikaci Monopostu, platí obecně pro všechny analogy prostaglandinů, jsou indikovány k aplikaci 1x denně VEČER. Volba času je na pacientových možnostech a nemusí být rigidně každý den stejná, ale je vhodné mít určitý časový interval vybraný, aby nedošlo k vynechání aplikace. K podrobnějšímu vyjádření je třeba konzultace s výsledky dosavadních vyšetření.
Zobrazit detail dotazu
Návštevník se ptá: 3. 10. 2023
Dobrý den, mám diagnostikovaný zelený zákal, hodnoty při pravidelném kapání Xalatanu a Trusoptu se drží v normě. Jak často by se měla kontrola tlaku opakovat? Tady jsou od kontroly ke kontrole dlouhé termíny a často se stává, že před sjednaným termínem přijde SMS, že se termín ruší, nový mi nabídnou za půl roku ...vzhledem k závažným následkům v rodině (úplné oslepnutí) se dost bojím, aby se něco nezhoršilo. Je možné si dojednat kontroly měření třeba po čtvrt roce, i třeba placené?
Na otázku odpovídá:
Žádné striktní stanovení frekvence kontrol u pacienta s kompenzovaným glaukomem není. Záleží na rozvaze ošetřujícího specialisty. Vzhledem k preskripci očních kapek se kontrola zpravidla provedla při vystavení papírového receptu, dnes však je možno jej vystavit elektronicky, což někdy svádí k prodloužení intervalu. Pokud pacient nemá obtíže, a onemocnění je kompenzované, zpravidla se jednou ročně provádí vyšetření zorného pole (perimetrie) a OCT. Nitrooční tlak je určitě vhodné měřit častěji, většina glaukomatologů zve pacienty alespoň jednou cca za 3měsíce - měření je rychlé a je hrazeno ze zdravotního pojištění. Pokud Vám situace nevyhovuje, je normálním řešením změna lékaře.
Zobrazit detail dotazu
Návštevník se ptá: 11. 9. 2023
Dobrý deň. Som po tretej kontrole,na ktorú chodím po roku. Mám dg Excavatio papilae 2 o.utr. Neviem či s otvoreným . Očný tlak mám 18mmHg Kvapky som nedostala. Kontrola znova o rok. Je tento postup správny? Ďakujem.
Petr Výborný
Na otázku odpovídá:
Dobrý den,
z dotazu vyplývá, že chodíte na pravidelnou roční kontrolu kvůli oftalmoskopicky zjištěnému nálezu tzv. exkavace na zrakovém nervu, bez dalších funkčních projevů. "Otvorený" či "neotvorený" nedává v dané situaci žádný smysl, glaukom není prokázán. Je-li tomu tak, jak lze vyčíst z dotazu, pak postačují kontroly nitroočního tlaku, perimetru a OCT přibližně ve těchto zvolených intervalech, pokud nemáte žádné subjektivní problémy.
Zobrazit detail dotazu
Návštevník se ptá: 14. 8. 2023
Dobrý den,
před 2 lety mě byl diagnostikován zelený zákal. Nyní jsem byl na vyšetření na perimetru. Jedno oko mám zhoršené. Nejsem nijak léčen, nemám žádné kapky, nic.
Mám strach, že pak bude pozdě na nějakou léčbu. Paní doktorka říkala, že zelený zákal musí uzrát. Bojím se, že mě bude bez léčby postupně odumírat oční nerv a oslepnu.
Jaký je Váš názor.
Děkuji.
Petr Výborný
Na otázku odpovídá:
Dobrý den,
zřejmě dochází k záměně dvou diagnóz, a to "zeleného zákalu" (glaukom) a "šedého zákalu" (katarakta). Glaukom je nutno léčit očními kapkami, laserem nebo operací, a nečeká se v žádném případě "až uzraje". Katarakta se operuje, a zde se někdy laicky používá termín "až uzraje", což obráží skutečnost, že operace se indikuje, má-li pacient obtíže, stav nebývá urgentní.
Zobrazit detail dotazu
Návštevník se ptá: 1. 8. 2023
Dobrý den, pane doktore. Je při glakomu vždy vyšší nitrooční tlak? Byla jsem na preventivní prohlídce, lékařce se nezdál nerv na levém oku. Při vyšetření na perimetru jsem prý měla výpadek vidění v jedné čàsti, ale vyšetření bylo dlouhé a únavné, předmětné oko vyšetřované jako druhé, světélka v perimetru jsem už nestíhala registrovat, navíc v mìstnosti bylo denní světlo a já světelný bod v perimetru registrovala jako slabý. Další den jsem podstoupila OCT, tam na levém oku změny, kterè by mohly být jako glaukom, ale tlak jsem měla 17 a 18. Lékařka zatím léčbu odložila za půl roku opakovat perimetr i OCT. Mám se obávat glaukomu, když tlak byl v pořádku? Je mi 58 let. Děkuji.
Petr Výborný
Na otázku odpovídá:
Pro diagnostiku glaukomu kromě běžného klinického vyšetření oftalmologem s měřením nitroočního tlaku a s posouzením stavu papily zrakového nervu oftalmoskopicky je třeba mít ještě k dispozici výsledky vyšetření zorného pole (funkční vyšetření), OCT(morfologické vyšetření), vyšetření úhlu přední komory oka (gonioskopie). Pokud jsou výsledky těchto vyšetření v normě, nediagnostikujeme glaukom a nezahajujeme léčbu. Samotné mírné zvýšení nitroočního tlaku nad tzv. normu bez zjištění jiných změn není důvodem k zahájení léčby, postupuje se systémem pravidelných kontrol. Při zjištění morfologických nebo funkčních změn typických pro glaukom lze diagnostikovat glaukom v některých případech i bez prokázání vysokého nitroočního tlaku a zahájit léčbu. Je však třeba mít jistotu, že změny nejsou způsobeny jinou oční chorobou.
Zobrazit detail dotazu
Návštevník se ptá: 1. 8. 2023
Dobrý deň, na očnom vyšetrení (kvôli šedému zákalu) boli u mňa zistené výpadky zorného poľa. Po absolvovaní peritestu, som dostala do emailu od pani doktorky takúto správu "Všechno je v pořadku, mate tam několik nespecifických výpadků"a k tomu mám prílohy testov oboch očí.
Pýtam sa Vás, ako mám vyhodnotiť túto odpoveď lekárky ohľadne zeleného zákalu? Vnútroočný tlak bol zatiaľ v poriadku, ako často by som si mala dať oči kontrolovať?
Ďakujem.
Petr Výborný
Na otázku odpovídá:
"Nespecifické výpadky" je termín, který se používá při zjištění takových nevýznamných změn v zorném poli, které nezakládají důvod na diagnózu glaukomu, tzn. nejsou pro tuto diagnózu typické.
Tedy dobrá zpráva. Oční kontroly při takových nálezech nemají striktní časový harmonogram. Pokud nejsou obtíže, zpravidla volíme kontrolní vyšetření cca po roce, záleží na úvaze lékaře.
Zobrazit detail dotazu
Návštevník se ptá: 1. 8. 2023
Dobrý den.
Je mi 20 let, cca rok zpět se mi stalo, že jsem měla v oku takový kousek, kde jsem neviděla - trochu jiné, než mžitky ze světla a kolem to jakoby zrnilo. Mám panické ataky, přiřazovala jsem to k psychice. Do půl hodiny to odeznělo.
Po roce to mám dnes opět, druhý den. Mám strach, že to nebude jen tak.
Asi 7 let zpět jsem měla zvýšený tlak v očích, po normálním perimetru nikdo neřešil.
Ty dva dny, co se mi to děje, mám i bolavou krční páteř. Nevím jestli to nemůže být i nerv, ten tlak, či třeba ten zákal, psychika. Nikdo ho ale v rodině neměl.
Zitra si zajdu na oční, ale mám zkrátka strach. Mám 3 měsíční holčičku, plně kolenou, takže kdybych dostala léky, abych je mohla..
Děkuji,
Petr Výborný
Na otázku odpovídá:
Podle popisovaných obtíží je třeba pomýšlet na tzv. oftalmickou migrénu. Nejčastěji je popisováno vnímání prostoru ohraničeného chvějivou jiskřivou linií alespoň zpočátku vyplněného různě sytým výpadem zorného pole, který později řídne a zraková ostrost se také normalizuje. Subjektivní varianty vnímání toho jevu je však velmi individuální. Stav se spontánně upravuje. Kontrola očním lékařem po proběhlé příhodě zpravidla nic patologického nezjistí. Vhodná je konzultace neurologem.
Zobrazit detail dotazu
Návštevník se ptá: 1. 8. 2023
Dobrý den. Vážený pane doktore. Mohu se zeptat na vývoj hodnot UDVA? Snad vnímám dobře, že jde číselné vyjádření o tom, jak vidí oko bez korekce zraku v porovnání se zdravým zrakem. Otázka: když se hodnota snižuje pod jedničku a přibližuje k nule, pak to znamená, že takové oko nevidí? Děkuji.
Petr Výborný
Na otázku odpovídá:
UDVA je zkratka používaná pro nekorigovanou zrakovou ostrost do dálky. Tu lze vyjádřit decimálně, tedy 1,0 jako normální hodnota , nebo zlomkem 6/6 respektive 5/5 jako normální hodnota, zjištěná bez nutnosti brýlové korekce, tedy naturálně. Nižší hodnoty znamenají horší centrální ostrost zrakovou. Dále se postupuje ke stanovení CDVA, tedy ostrosti zrakové s použitím brýlové korekce.
Zobrazit detail dotazu
Návštevník se ptá: 1. 8. 2023
Dobrý den,byl mi diagnostikován zeleny zákal,v pravém oku už zúžený ocni nerv..medikace Monopost 50mikr.da se prosím nějak pomoci ??efekt kapek nepozoruji spíše mě oči bolí více .děkuji za odpověď
Petr Výborný
Na otázku odpovídá:
Tak jako pacient s glaukomem nemusí dlouho pozorovat příznaky svého onemocnění glaukomem, tak podobně nemusí pozorovat ani efekt léčby. Důležité je, aby se podařilo onemocnění kompenzovat, a to se zjišťuje pomocí vyšetření OCT, perimetrií, oftalmoskopií a měřením nitroočního tlaku. Stav zrakových funkcí by měl být v průběhu léčby zachován, bez zhoršení vyšetřovaných parametrů. Pokud se toto nepodaří terapií jednou účinnou látkou, mění odborník terapii, případně indikuje intervenční zákrok.
Zobrazit detail dotazu