Poradna

MUDr. Petr Výborný, CSc., FEBO

V privátní ambulantní sféře se věnuje léčebně preventivní, terapeutické a konzultační činnosti ve specializované glaukomové poradně. V Oční klinice Lexum se věnuje problematice glaukomu a laserové terapie. Je autorem kapitol Glaukom v celostátních učebnicích Oční lékařství určených pro pregraduální i postgraduální studium, řady odborných článků, vzdělávacích kurzů a několika set přednášek.

  • Studoval na Lékařské fakultě UK Praze.
  • Absolvoval řadu zahraničních stáží, např. na University of Amsterdam v Holandsku, University of Stanford, California v USA, University of Madison, Wisconsin v USA.
  • Je členem České oftalmologické společnosti, zakládajícím členem České glaukomové společnosti, členem Evropské glaukomové společnosti a členem Americké akademie očních lékařů.
  • Od roku 2004 pracuje na oční klinice 1.LF UK a ÚVN Praha, postupně ve funkcích zástupce přednosty pro poskytování zdravotní péče a pro výuku, vedoucího lékaře ambulance a vedoucího glaukomového centra, nyní na částečný úvazek na pozici odborného asistenta, stážisty a člena Etické komise ÚVN.

Položit dotaz

Návštevník se ptá: 12. 2. 2024
Dobrý den, jsem sledován se suspektním glaukomem, dostal jsem na poslední kontrole kapky Monopost.
Ve zprávě je zmíněn fiziologický nález na zrakovém nervu. Na OCT “lehký pokles křivky I” a znížená kontrastní citlivost.
RNFL “bez progrese”
Chtěl jsem se zeptat zda je možné že diagnóza ještě bude upravena? Spolu s užíváním kapek?
Na otázku odpovídá:
Léčba není fixní záležitost a může se podle potřeby změnit - variant je celá řada. U této diagnózy jsou nutné pravidelné kontroly, které slouží právě k aktuálnímu posouzení stavu a vývoje.
Zobrazit detail dotazu
Návštevník se ptá: 31. 1. 2024
Dobrý den, jako dítě, ale prakticky až do rané dospělosti jsem měla bezvadný zrak. Na každé preventivní prohlídce jsem bez potíží přečetla i nejmenší řadu písmen. Nedokážu říci přesně od kdy, ale cca kolem 30. roku se mi začal zrak skokově zhoršovat, navíc nerovnoměrně. Nyní je mi 47 let a mám na levém oku 2 dioptrie a na pravém dokonce 4, přičemž můj oční lékař mi řekl, že mám vysoký oční tlak (26) a ten mi léčí kapkami -
Monopost- zatím příliš nezabírají! Rozdíl v obou očích ani skokové zhoršování zraku se mnou řešit nijak nehodlá, se slovy, že to tak může být a na víc nemá čas. Obě oči někdy slzí. Pravé oko častěji. Nad pravím okem mám na čelní kosti
malý výrůstek, bouličku. Můžete mi prosím poradit?
Děkuji, J. Nováková.
Na otázku odpovídá:
K přesnému změření refrakční vady, tedy zjištění, zda a jaká je potřeba brýlová korekce, slouží v první řadě refraktometr. Doporučuji vyšetření tímto přístrojem v některé z očních optik, s následným stanovením nejvhodnější brýlové korekce, kterou odborník, optometrista, následně stanoví. V dotazu zmíněná korekce je nejspíše plusová, a myšlena na blízko, což bude jiný příběh, a sice vetchozrakost, presbyopie, přicházející s věkem.
Ke zjištění a léčení očních chorob je pak třeba vyšetření odborným očním lékařem. Léčba Monopostem je indikována u glaukomu - k zahájení léčby však nestačí zjistit mírně zvýšený nitrooční tlak, než je norma. Musí být splněn některý z dalších atributů ke stanovení takové diagnózy, tedy glaukomové změny v zorném poli, morfologické změny na OCT nebo glaukomové změny na terči zrakového nervu. Tato vyšetření poskytují nutnou a relevantní informaci také o kompenzaci nemoci, kterou konstatování "zatím příliš nezabírají" rozhodně není.
S kosmetickým kožním nálezem se obraťte nejlépe na kožní ordinaci, kde poradí, zda je nutné nebo možné odstranění výrůstku.
Zobrazit detail dotazu
Návštevník se ptá: 31. 1. 2024
Dobrý večer,můj dotaz nesouvisí se zel. zákalem,ale prosím.Mám v očích stafilokok epidermidis,léčím se už skoro rok a nic nezabírá.Ani oční kapky,masti do očí,vakcína od alergoložky.Nevíte radu?Moc prosím.Trpím výtoky z očí,svědění,pálení atd.Moc děkuji za Váš čas.Jana Už nevím na koho se obrátit a co dělat.
Na otázku odpovídá:
Lege artis indikovat terapii bez vyšetření samozřejmě nelze, což jistě předpokládáte. Řešení těchto stavů bývá obtížnější a vyžaduje spolupráci oftalmologa, praktického lékaře, někdy ještě alergologa i kožního lékaře, případně dalších odborníků podle klinického a laboratorního nálezu.
Zobrazit detail dotazu
Návštevník se ptá: 31. 1. 2024
Dobrý den,byl mi diagnostikovám glaukom s uzavřeným úhlem ,tlakem v očích 25 a 26 torr.Hne mi byla udělaná iridotomie obo očí.Druhýden byla kontrola s tlakem v očích 23 a 24. mám přijítna kontrolu za 3 měsíce . Moje otázka je jestli se tlak normalizuje a teda mi nenasadí žádné kapky bude můj glaukom považován za vyléčený ?děkuji
Na otázku odpovídá:
Glaukom s uzavřeným úhlem je vážné onemocnění, které je potřeba kontrolovat a léčit. Laserová iridotomie je zpravidla prováděna ve snaze zabránit akutnímu záchvatu glaukomu zlepšením komunikace mezi zadní a přední komorou oka, s cílem zlepšit možnost průtoku nitrooční tekutiny mezi nimi. Zároveň se tak přední komora oka anatomicky mírně prohloubí, což rozšíří úhel přední komory oka a tekutiny tak může lépe odtékat. Glaukom vyléčený není, zpravidla se pokračuje v léčbě očními kapkami podle dalšího průběhu.
Zobrazit detail dotazu
Návštevník se ptá: 31. 1. 2024
Dobrý den, jsem půl roku po ozářce melanomu cévnatky a poslední měsíce se mi začal v oku zvedat nitrooční tlak. Na poslední kontrole byl 58, ale protože kojím, lékařka mi nechce předepsat žádné kapky na snížení nitroočního tlaku a říká, že to nemám řešit (dcera má rok a kojení je pouze občasné). Chtěla jsem se zeptat, zdali opravdu nemohu užívat žádné kapky? Popřípadě jak tlak řešit když se pořád zvyšuje? Děkuji za odpověď.
Na otázku odpovídá:
Ke snížení nitroočního tlaku jsou k dispozici oční kapky, z nichž je jistě možno vybrat i v těhotenství a při kojení (viz odborná literatura dostupná i na webových vyhledávačích), dále několik typů laserových zákroků, a také různé modifikace operačních zákroků. Takto vysoký nitrooční tlak je třeba řešit. Důležitým prvkem v rozhodování je také posouzení zrakových funkcí, je-li oko vidoucí.
Zobrazit detail dotazu
Návštevník se ptá: 13. 12. 2023
Dobrý den. Už více jak rok chodím po doktorech a stěžují si na neustálou únavu v očích. Někdy je to až nesnesitelné. Na pravém oku mi bylo zjištěno znaménko. Šedý zákal prý nemám. Mám stále před očima jako by igelit.
Na otázku odpovídá:
V textu není žádná otázka, jen konstatování. Pokud by snad případná otázka zněla ve smyslu např. "Co je příčinou mé únavy v očích?" , pak je třeba konstatovat, že bez komplexního očního vyšetření pouze zasláním několika vět se situace nevyřeší.
Zobrazit detail dotazu
Návštevník se ptá: 13. 12. 2023
Dobrý den, maminka má zvýšený oční tlak a léčí se na glaukom.
Začaly mě trápit bolesti očí a hlavy, ale oční lékař mi není schopen změřit oční tlak, údajně kvůli tomu, že jsem před dvěma lety podstoupila refrakční operaci očí. Jak zjistit, jestli mám hypertenzi? Bolesti hlavy a očí z neurologického hledisky byly vyloučeny.
Na otázku odpovídá:
Formulace "oční lékař mi není schopen změřit oční tlak" není pravděpodobně správně interpretována. K měření nitroočního tlaku je v klinické praxi široká škála přístrojů. V některých specifických případech, a to i v případě stavu po některých refrakčních zákrocích, lze provést rozhodnutí. K dispozici máme další techniky, které pomohou diagnostikovat glaukom, neboť měření nitroočního tlaku není zde jediným kritériem.
Zobrazit detail dotazu
Návštevník se ptá: 28. 11. 2023
Dobrý den,

ráda bych se zeptala, jestli je nějaká norma pro nitrooční tlak v souvislosti s krátkozrakostí? Mám de facto 16 a 11 dioptrií (10 a 8 odoperovaných + nyní se mi vrátilo 6 a 3 dioptrie), nitrooční tlak mívám kolem 10 torr (naposledy 9 a 10 torr). Na základě dalších vyšetření (perimetr a OCT) má lékařka podezření na gaukom a chce mi napsat kapky na snižování tlaku. Nicméně mi nedokázala zodpovědět otázku, jaký bych ten tlak tedy měla mít? Je nějaký rizikově nízký tlak i při krátkozrakosti?

Ještě si dovolím jednu otázku - má otužování nějaký vliv na nitrooční tlak (ve smyslu, jestli ho nemůže zvyšovat) ?

Děkuji velmi za odpověď
Na otázku odpovídá:
"Bezpečná výška nitroočního tlaku" , tedy taková, kdy jeho zvýšením nevznikne zhoršení zrakových funkcí, je individuální. Při rozhodování slouží odborníkovi vyšetření funkční i morfologické. Teprve má-li k dispozici všechny výsledky vyšetření, která jsou podle našich současných znalostí nutná pro lege artis diagnostiku, lze v konkrétním případě rozhodovat o dalším průběhu. Vyšší nitrooční tlak, než je tzv. norma, je chápán jako jeden z rizikových faktorů, a v řadě klinických průběhů onemocnění glaukomem nemusí hrát zásadní roli.
Pokud jde o další otázku "otužování". Pojem je značně nekonkrétní, v zásadě lze však konstatovat, že běžné fyzické aktivity v přiměřené míře nejsou u primárních glaukomů otevřeného úhlu kontraindikovány.
Zobrazit detail dotazu
Návštevník se ptá: 28. 11. 2023
Dobrý den, mám dceru 10 let, máme špatný zrak, chtěla bych se zeptat jestli jde to opravit laserem. Děkuji moc.
Na otázku odpovídá:
Bez vyšetření odborným očním lékařem se nelze vyjádřit. Příčin zhoršeného vidění může být celá řada, stejně jako jejich řešení.
Zobrazit detail dotazu
Návštevník se ptá: 15. 11. 2023
Vážený pane doktore, jsem studentkou VŠ zdravotnictví a sociální práce v Příbrami, obor ošetřovatelství. Vybrala jsem si pro svoji Bc.práci Kvalitu života pacienta s glaukomem. Pracuji jako všeobecná zdravotní sestra v oční ordinaci v Liberci. Moc ráda bych si od Vás přečetla a uvedla, pokud dovolíte, nějakou zajímavou studii či odborný článek (mohl by být i z Vašich přednášek ze světa) z Vaší bohaté praxe. Byl byste tak laskav a mohl mi nějaký materiál doporučit nebo na konkrétní poslat odkaz. Budu Vám moc vděčná. S úctou a pozdravem, MW
Na otázku odpovídá:
Téma bakalářské práce "Kvalita života pacienta s glaukomem" není nové a bylo již zpracováváno, zevrubně například na pedagogické fakultě Masarykovy university v roce 2014. Je tedy vhodné mimo jiné vycházet např. z této práce. Další poznatky lze získat v bohaté literatuře zabývající se tématem pomocí webového vyhledávače. Poradna na webových stránkách zeleny-zakal.cz nemá ambice nahradit pozici školitele bakalářské práce, jehož role je nezastupitelná.
Zobrazit detail dotazu