Glaukomový záchvat – akutní nebezpečí pro váš zrak

Glaukomový záchvat – akutní nebezpečí pro váš zrak

18. 7. 2018

Glaukomový záchvat je náhlá příhoda, která je způsobena rychlým nárůstem nitroočního tlaku. Hlavní nebezpečí tohoto stavu spočívá v tom, že pokud není včas rozpoznán a adekvátně léčen, hrozí trvalá ztráta zraku.

Naše oči obsahují nitrooční tekutinu. U zdravého člověka panuje mezi tvorbou a vstřebáváním této tekutiny rovnováha, a nitrooční tlak je tak udržován v normálním rozmezí. Při glaukomovém záchvatu se náhle zablokují odvodné cesty pro tuto tekutinu. Protože ta se však i nadále tvoří, dochází k jejímu hromadění v oku a to způsobuje narůstání nitroočního tlaku. To poté vede k poškození zrakového nervu, což se projeví poruchami vidění. Pokud není včas zahájena léčba, může být postižení zraku trvalého charakteru.

Vrozené dispozice

Někteří lidé mají ke vzniku glaukomového záchvatu větší sklony. Může za to struktura jejich očí. Odvodné cesty pro nitrooční tekutinu jsou totiž po obvodu duhovky – pokud máte tuto oblast zúženou, dojde snadněji k jejímu zablokování. Blokádu může dále způsobit tlustší čočka, zejména pokud je posunuta více dopředu.

Co záchvat spouští

Rozšíření zornice je normální reakce oka na tmu. U disponovaného oka však může dojít k tomu, že se čočka „přilepí“ na zadní plochu duhovky a uzavře tak prostor mezi duhovkou a čočkou. To vede k zastavení toku nitrooční tekutiny a k nárůstu tlaku. Záchvat tedy mohou spustit situace, kdy dochází k rozšíření zornic, např. při sledování televize v tmavé místnosti, rozčilení, ale také při užití některých léků.

Nepodceňujte příznaky!

Glaukomový záchvat nejčastěji ohlásí následující signály:

  • náhlá a krutá bolest v oku nebo v jeho okolí,
  • zarudnutí oka,
  • rozmazané vidění, výpadek zorného pole, viditelné kruhy okolo zdrojů světla,
  • bolest hlavy,
  • nutkání na zvracení, zvracení, bolest břicha,
  • pocit tlaku a napětí v oku.

Okamžitá léčba je zásadní

Pokud máte některý ze zmíněných příznaků, na nic nečekejte a vyhledejte lékařskou pomoc. Oko ničím nezakrývejte, vyvolali byste rozšíření zornice, což by váš stav ještě zhoršilo. Urgentní léčba záchvatu je zaměřena na snížení nitroočního tlaku. Používají se kapky nebo injekce obsahující látky, které vyvolávají zúžení zornice. Po odeznění akutního stadia je další léčba zaměřena na prevenci rozvoje dalšího ataku. Prognóza glaukomového záchvatu je dobrá v případě, že se s léčbou začne včas, kdy ještě nedošlo k nevratnému poškození zrakového nervu.

(mev)

Zdroj: www.patient.co.uk

Čtěte dále