Přeskočit navigaci Úvodní stránka O projektu Redakční rada Informace pro média Napsali o nás Kontakt RSS
 

Léky a prognóza

Prognóza zeleného zákalu závisí především na tom, v jakém stadiu bylo onemocnění odhaleno. Pokud se s léčbou začne včas, je většinou možné zachovat zrak bez většího poškození. Záludnost zeleného zákalu spočívá v tom, že se zpočátku rozvíjí zcela bez příznaků, a poškození, které jednou vznikne na zrakovém nervu, se již nedá napravit. Proto jsou všechny vady zraku způsobené zeleným zákalem neléčitelné. Dá se jim však předejít, pokud se zelený zákal začne včas léčit.

Ilustrace

Oční kapky kapeme do spojivkového vaku po odtažení dolního víčka.

 

Léky proti zelenému zákalu

Včasná léčba zeleného zákalu je dnes bezpečná a účinná. Možností léčby je několik: užívání léků snižujících nitrooční tlak, podstoupení laserového zákroku nebo operace. Léčba pomocí látek snižujících nitrooční tlak je však vždy na prvním místě.

Existuje několik skupin léků, které pomáhají snížit nitrooční tlak. Tyto skupiny léků účinkují různým způsobem:

  • Léky snižující tvorbu nitrooční tekutiny působí na struktury v různých oblastech oka, které vytvářejí nitrooční tekutinu. Působením na jejich receptory dokážou léky snížit její tvorbu.

  • Látky urychlující odtok nitrooční tekutiny z oka pomáhají rozšiřovat odtokové cesty, a tím snižují množství nitrooční tekutiny uvnitř oka.

  • Hyperosmotické látky působí na základě jednoduchého fyzikálního principu, osmózy. Podle tohoto principu začne tekutina z oka do krve odtékat rychleji, pokud krev obsahuje množství speciální vysoce osmolární látky. Tato skupina léků je však vyhrazena pouze pro akutní případy, kdy je potřeba rychle snížit extrémně vysoký nitrooční tlak.

Většina léků používaných k léčbě zeleného zákalu se používá ve formě očních kapek. Velmi důležitá je správná technika kapání, která zajistí, aby se do oka dostalo maximální množství účinné látky. Na druhou stranu je potřeba nepřekračovat množství a frekvenci kapání určené lékařem, neboť účinná látka z očních kapek se částečně dostává do celého organismu a její větší množství se může projevit závažnými nežádoucími účinky. Správná technika aplikace očních kapek je zřejmá z horního obrázku. Lidé, kteří mají se správným kapáním očních kapek potíže, mohou svého lékaře požádat o pomůcku usnadňující správné kapání.

 

Velikost písma:

A A A

Vyhledávání

 
 

E-mailový zpravodaj

 

Poradna lékaře

 

Hrozí Vám glaukom?

Zodpovězte několik otázek a poraďte se s lékařem.

Otestovat se stáhnout dotazník v PDF
 

Soute�te s n�mi

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

 

Spolupracujeme

 
 
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Zelený zákal