Přeskočit navigaci Úvodní stránka O projektu Redakční rada Informace pro média Napsali o nás Kontakt RSS

NovinkyZelený zákal je problémem pro bohaté i chudé

 

Novinky

Zelený zákal je problémem pro bohaté i chudé

Zatímco v některých afrických zemích trpí zeleným zákalem více než osm procent populace starší čtyřiceti let, v Americe se konají přípravy na kongres Společnosti pro výzkum glaukomu.

Zelený zákal je problémem pro bohaté i chudé
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Zatímco v některých afrických zemích trpí zeleným zákalem více než osm procent populace starší čtyřiceti let, v severoamerickém San Francisku se konají přípravy na každoroční kongres Společnosti pro výzkum glaukomu. Očekávání jsou letos veliká. Podaří se nalézt definitivní a spolehlivou léčbu zeleného zákalu?

Ať už novinky přednesené na kongresu, který se uskuteční v San Francisku počátkem příštího roku, budou jakékoliv, jedno je jisté. Většina lidí na africkém kontinentu si na jejich zázračné výsledky ještě chvíli počká.

Většina lidí oslepne zbytečně

Jednou z rozvojových zemí, kde se zelený zákal vyskytuje nejčastěji, je středoafrická Ghana. Zeleným zákalem zde trpí 8,5 procenta obyvatel starších čtyřiceti let a 7,7 procenta lidí nad 30 let. Zelený zákal je v Ghaně zodpovědný za téměř pětinu všech případů slepoty. Přesto jej v tomto ohledu hravě předčí u nás tak snadno léčitelný šedý zákal. Ten v této zemi zodpovídá za téměř polovinu všech oslepnutí.

Odborníci tvrdí, že třem čtvrtinám případů slepoty by bylo možné zabránit při dobré prevenci a dostupné lékařské péči. Proto ani nepřekvapí, že 90 % všech nevidomých lidí na světě žije právě v chudých rozvojových zemích.

Své kapky nesprávně užívá až polovina lidí

Přestože na bohaté severní polokouli je lékařská péče dostupná a vesměs také velmi kvalitní, nemáme zatím důvod hrdě se plácat po ramenou. Také pro nás existují ne právě lichotivá statistická data. V odborném časopisu Canadian Journal of Ophthalmology byla nedávno zveřejněna studie, podle které až 50 procent pacientů se zeleným zákalem buď špatně spolupracuje při léčbě, nebo neovládá správnou techniku kapání očních kapek. I pro vyspělé státy tedy platí, že hlavní příčinou selhání léčby zeleného zákalu je nedostatečná péče. Nikoli snad proto, že by nejbližší lékař sídlil mnoho kilometrů daleko oddělený neprostupnou džunglí, ale kvůli chybám ve spolupráci a komunikaci mezi lékařem a pacientem.

V léčbě zeleného zákalu máme rezervy

Přesto se blýská na lepší časy. Právě odborný kongres zmíněný na začátku článku slibuje představit změny, kterých se možná současná léčba zeleného zákalu dočká. Vědci i lékaři začínají na zelený zákal pohlížet jako na onemocnění očního nervu spíše než na pouhé onemocnění oka. A právě nové možnosti, které tento nový pohled na věc přináší, budou hlavním tématem s napětím očekávané konference.

(vek)

Zdroje:

http://www.glaucoma.org/news/in_africa_ghana.php http://www.medcompare.com/news.asp?newsid=253739&typeid=46 http://www.ophmanagement.com/article.aspx?article=102311
Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 2

Čtěte také..

Potvrzeno! Cukrovka zvyšuje riziko vzniku zeleného zákalu

Potvrzeno! Cukrovka zvyšuje riziko vzniku zeleného zákalu

Jak pečovat o blízké se zhoršeným zrakem

Jak pečovat o blízké se zhoršeným zrakem

Nemoci, které umí prozradit naše oči

Nemoci, které umí prozradit naše oči

Miniaturní počítač v oku hlídá průběh zeleného zákalu

Miniaturní počítač v oku hlídá průběh zeleného zákalu

Optogenetika: cesta k navrácení zraku?

Optogenetika: cesta k navrácení zraku?

Také děti mohou mít zelený zákal

Také děti mohou mít zelený zákal

 

Velikost písma:

A A A

Vyhledávání

 
 

E-mailový zpravodaj

 

Poradna lékaře

 

Hrozí Vám glaukom?

Zodpovězte několik otázek a poraďte se s lékařem.

Otestovat se stáhnout dotazník v PDF
 

Soute�te s n�mi

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

 

Spolupracujeme

 
 
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Klíšťová encefalitida a očkování