Víte, jak fungují kapky proti zelenému zákalu?

Víte, jak fungují kapky proti zelenému zákalu?

21. 3. 2016

Informace o tom, jakým způsobem konkrétní lék účinkuje, lze nalézt v příbalovém letáku. Ten čte ale málokdo. V případě léčby zeleného zákalu je to podobné. Přitom údaje napovědí nejen směr terapie, ale uživateli sdělí i případná rizika spojená s užíváním. A to je právě v případě zraku zásadní.

Abychom mohli správně pochopit, jak lék působí, musíme znát nejprve příčinu nemoci. U zeleného zákalu se jedná o onemocnění vyvolané více faktory. Jednu z hlavních rolí hraje zvýšený nitrooční tlak způsobující útlak a nedostatečné prokrvení zrakového nervu. Ten je přitom pro vidění naprosto nezbytný a jeho poškození vede k poruchám tohoto smyslu. Léky proti zelenému zákalu mají za cíl snížení nitroočního tlaku, zlepšení prokrvení zrakového nervu a poskytování ochrany buňkám obsaženým v nervu. Jednotlivé preparáty se od sebe liší jen způsobem, jakým toho docílí. Podle mechanismu účinku je lze rozdělit na ty, které:

  • snižují tvorbu nitrooční tekutiny,
  • zvyšují odtok tekutiny z oka,
  • působí osmoticky (jde o tzv. hyperosmotika).

Pro méně tekutiny

Do skupiny léků snižujících tvorbu nitrooční tekutiny patří tzv. beta-blokátory, adrenergní agonisté a inhibitory karboanhydrázy. Beta-blokátory se kvůli závažným celkovým nežádoucím účinkům nesmí podávat lidem s astmatem, nízkým krevním tlakem nebo některými poruchami srdce. Inhibitory karboanhydrázy jsou k léčbě glaukomu k dispozici ve formě kapek i tablet. Velkou výhodou kapek proti tabletám je nižší riziko vzniku závažnějších nežádoucích účinků. Adrenergní agonisté účinkují kombinovaně, tedy snižují tvorbu nitrooční tekutiny a současně zvyšují její odtok. U těchto kapek se ale lékaři setkávají se vznikem alergických reakcí.

Lepší odtok

K preparátům zvyšujícím odtok tekutiny z oka lze řadit tzv. analoga prostaglandinů a miotika. V případě prvně jmenovaných jde o chemické látky, které fungují podobně jako prostaglandiny přirozeně se tvořící v našem těle. Závažné nežádoucí účinky se u analog prostaglandinů objevují jen vzácně. Nejčastěji se vyskytuje podráždění očí nebo změna zbarvení duhovky. Miotika vyvolávají jako vedlejší projev zúžení zornice oka. Dále se může objevit rozmazané vidění nebo bolest v okolí nadočnicových oblouků.

Hyperosmotika jen výjimečně

Hyperosmotika jsou látky, které se podávají pouze v akutních případech, kdy je nitrooční tlak velmi vysoký a nezabírá jiná léčba. Tyto léky však nejsou ve formě kapek dostupné.

(svat)

Zdroje:
www.medicinenet.com
www.glaukom.cz

Čtěte dále

5. 8. 2024

Glaukom z pohledu věku

Tento článek pojednává o glaukomu (zeleném zákalu) z hlediska jeho výskytu u různých věkových skupin. Popsány jsou jak jeho formy, tak způsoby,...
Zobrazit článek