Více barev a ostřejší vidění s polarizačními čočkami

Více barev a ostřejší vidění s polarizačními čočkami

19. 5. 2008

Od slunečních brýlí většinou očekáváme, že naše oči ochrání před škodlivým UV zářením. Zlepšit ostrost vidění a zároveň zabránit nepříjemnému oslnění by měly polarizační čočky.

Od slunečních brýlí většinou očekáváme, že naše oči ochrání před škodlivým UV zářením. Zároveň zajistí, že i v horkém letním slunci se můžeme rozhlížet po světě bez píchání v očích. Po světě, pravda, mírně zešedlém. Zlepšit ostrost vidění a zároveň zabránit nepříjemnému oslnění by měly polarizační čočky.

Když se nechcete nechat oslnit

Polarizační čočky nejsou hi-tech vynálezem posledních několika let. Technologie jejich výroby je známa již desetiletí. Avšak protože je jejich výroba nákladnější než výroba obyčejných čoček, nejsou samozřejmou součástí u všech slunečních brýlí, bývají zpravidla pouze u dražších a kvalitnějších modelů. Při každém nákupu nových slunečních brýlí se zeptejte, jestli brýle polarizační čočku mají.

Technologii polarizačních čoček tolik neoceníme při povalování na pláži nebo procházce rozpáleným městem. Takřka nezbytné jsou však při všech letních aktivitách, kde potřebujeme ostře vidět, rychle reagovat a zabránit rušivým odleskům. Kromě toho umožňují polarizační čočky také lepší vnímání barev a přesnější odhad vzdáleností. Ocení je samozřejmě řidiči, ale také cyklisté a ostatní sportovci. Jako vůbec první si prý polarizační čočky oblíbili rybáři a vyznavači vodních sportů, kterým nové brýle umožnily odstranit odlesky odrážející se od vodní hladiny okolo nich.

Brýle do interiéru

Kromě aktivních sportovců a řidičů jsou polarizační čočky vhodné také pro lidi, kteří nosí sluneční brýle v interiéru, tedy na místě nevystaveném přímým slunečním paprskům. To jsou například lidé po očních operacích včetně velmi častých operací šedého zákalu, nebo také lidé se zeleným zákalem, kterým vhodné sluneční brýle mohou dokonce částečně zlepšit kvalitu vidění.

Jak pracuje polarizační filtr

Světlo odražené od plochých povrchů, jako jsou například rovná silnice nebo vodní hladina, je většinou horizontálně polarizované. Toto horizontálně polarizované světlo se před vstupem do oka zablokuje polarizačním filtrem, který je směrován vertikálně, a rušivě působící světelné paprsky tudíž nepropustí. Tato většinou užitečná vlastnost může být v některých případech i nevýhodná – pokud se s polarizačními čočkami díváme z určitého úhlu na LCD monitory, obraz na monitoru pro nás může být neviditelný.

(vek)

Zdroj: www.allaboutvision.com

Čtěte dále

5. 8. 2024

Glaukom z pohledu věku

Tento článek pojednává o glaukomu (zeleném zákalu) z hlediska jeho výskytu u různých věkových skupin. Popsány jsou jak jeho formy, tak způsoby,...
Zobrazit článek