Sledujete pečlivě vývoj zraku u svého dítěte?

Sledujete pečlivě vývoj zraku u svého dítěte?

8. 6. 2017

Oči poskytují dětem informace, které jsou zásadní pro jejich správný rozvoj. Je proto důležité odhalit případné problémy či abnormality včas, aby proces uzrávání duševních i tělesných dovedností nebyl ničím rušen.

Jak se rozvíjí zrak

Od narození do 4 měsíců: Novorozenci nedokážou snadno rozeznat dva body. Zaměřují se na objekty ve vzdálenosti 20 až 30 cm od své tváře. Během prvního měsíce se u dětí rozvíjí spolupráce mezi očima a rukama. Od osmého týdne snadněji cílí pohled na rodiče či jiné osoby ve své blízkosti. Kolem třetího měsíce by děti měly začít sledovat pohybující se věci.

5.–8. měsíc: Zlepšuje se spolupráce mezi zrakem a pohyby těla. Kolem pátého měsíce jsou děti schopné vnímat trojrozměrný obraz. Během osmého měsíce začínají lézt po čtyřech, čímž se dále rozvíjí spolupráce zraku, končetin a celého těla.

9.–12. měsíc: Okolo devátého měsíce se děti samy postaví, v roce začínají zkoušet chodit. Poměrně dobře už umí posoudit vzdálenost.

Od 1 do 2 let: Do dvou let věku by mělo být u dítěte dobře vyvinuto vnímání hloubky prostoru.

První příznaky potíží s viděním

Většina miminek se rodí se zdravým zrakem. Jak se však postupně začíná zdokonalovat zraková schopnost, mohou se objevit potíže. Rodiče by měli být vnímaví k signálům, které mohou na komplikace poukazovat. Patří mezi ně:

  • nadměrné slzení,
  • červené nebo zakrvácené oční víčko,
  • trvalé protáčení oka,
  • zvýšená citlivost na světlo,
  • bílá lesklá skvrna v oku.

Rodič v akci

Role dospělých je ve správném vývoji zraku potomka zásadní. Pokud jsou odhaleny příznaky problémů s viděním, je nutné vyhledat odborníka. Ten provede první vyšetření zraku, většinou ve věku kolem 6 měsíců. Rodiče by také měli pomáhat dítěti jeho zrak rozvíjet. Děje se tak zapojením potomka do aktivit odpovídajících jeho věku. Zde je pár příkladů.

  • Od narození do 4 měsíců je vhodné nechávat hračky v dosahu dítěte a měnit polohu postýlky i dítěte v ní.
  • V období 5.–8. měsíce zavěste různé předměty přes postýlku, aby je dítě mohlo tahat, chytat a kopat do nich. Nechávejte potomka hrát si a prozkoumávat i věci na podlaze.
  • Mezi 9. a 12. měsícem je dobré při mluvení pojmenovávat předměty a povzbuzovat dítě v lezení po čtyřech.
  • Od 1 do 2 let je zásadní číst a vyprávět příběhy, ale bavit dítě třeba i míčky různých velikostí a podobně.

Ačkoliv není zrak při narození zdaleka plně vyvinut, dochází během několika prvních měsíců života k výraznému zdokonalení. V případě jakýchkoli potíží s viděním je nezbytné okamžitě vyhledat odbornou pomoc.

(ave)

Zdroj:
www.aoa.org

Čtěte dále

5. 8. 2024

Glaukom z pohledu věku

Tento článek pojednává o glaukomu (zeleném zákalu) z hlediska jeho výskytu u různých věkových skupin. Popsány jsou jak jeho formy, tak způsoby,...
Zobrazit článek