Preventivní prohlídky nejen u zubaře

Preventivní prohlídky nejen u zubaře

23. 11. 2007

Většina lidí je jistě zvyklá nejméně jednou ročně navštívit svého zubního lékaře. A pravděpodobně to nebude jen v případě, kdy je nesnesitelně rozbolí zub. Preventivní návštěvy u tohoto specialisty prostě patří k životu.

Většina lidí je jistě zvyklá nejméně jednou ročně navštívit svého zubního lékaře. A pravděpodobně to nebude jen v případě, kdy je nesnesitelně rozbolí zub. Preventivní návštěvy u tohoto specialisty patří k životu, stejně jako daňové přiznání, vánoční dárky nebo dovolená. Je zajímavé, že ačkoli preventivní prohlídka u očního lékaře je v naprosté většině případů podstatně méně nepříjemná než tatáž „akce“ absolvovaná v zubařském křesle, jen menší část populace na preventivní oční prohlídky pravidelně dochází.

Děkuji, brýle nechci

Obecně převládající představa, že očního lékaře potřebují jenom obrýlení jedinci, není příliš správná. Přinejmenším od padesáti let, spíše však dříve, se zrak začíná zhoršovat každému z nás a zanedlouho potřebuje brýle každý alespoň pro dobré vidění na blízko. Ve vyšším věku se také zvyšuje riziko závažných očních onemocnění, jako je zelený či šedý zákal nebo odchlípení sítnice.

Doporučení ohledně frekvence preventivních očních prohlídek jsou různá. Obecně se dá říci, že v mladším věku, přibližně do 40 let, je vhodné navštívit očního lékaře jednou za dva až čtyři roky, později by to mělo být častěji, jednou za rok až dva roky. Na preventivní prohlídky by neměli zapomínat především lidé s vyšším rizikem nějaké oční choroby – například lidé silně krátkozrací, diabetici nebo ti, v jejichž rodině se vyskytl zelený zákal.

Součástí běžné preventivní prohlídky by mělo být vyšetření visu – tedy známé čtení zmenšujících se písmen ze standardní vzdálenosti – a také vyšetření vidění do blízka. Dalším běžným vyšetřením je změření nitroočního tlaku, při kterém je do oka vyfouknut proud vzduchu, a dále perimetrie, při které se hodnotí rozsah a kvalita periferního vidění. V neposlední řadě se provádí také oftalmoskopie, kdy lékař hodnotí oční pozadí, především papilu zrakového nervu. Ta je velmi citlivá na nejrůznější druhy poškození, vysokým nitroočním tlakem počínaje a špatným prokrvením konče. Právě poškození papily zrakového nervu se projeví závažným a nevratným poškozením zraku.

Včasné odhalení

U mnoha očních onemocnění platí, že jsou poměrně dobře léčitelná – pokud se na ně ovšem přijde včas. Čím dříve se s jejich léčbou začne, tím lepší lze očekávat výsledky. To jsou jistě dostatečné důvody k pravidelné návštěvě očního lékaře, zvlášť když si uvědomíme, že na rozdíl od návštěvy zubaře je to naprosto nebolestivá záležitost.

(vek)

Čtěte dále

5. 8. 2024

Glaukom z pohledu věku

Tento článek pojednává o glaukomu (zeleném zákalu) z hlediska jeho výskytu u různých věkových skupin. Popsány jsou jak jeho formy, tak způsoby,...
Zobrazit článek