Nemoci, které umí prozradit naše oči

Nemoci, které umí prozradit naše oči

21. 7. 2017

Často se říká, že oči jsou oknem do naší duše. Pohled do nich mnohdy napoví pocity, úmysly i charakterové vlastnosti člověka. Co z našeho zraku dokáže vyčíst lékař? Možná překvapivě více než jen stav zrakových funkcí.

Oči do jisté míry odrážejí stav celkového zdraví – mnoho chorob se totiž projevuje i očními změnami. Odborník tak může při běžném vyšetření zraku rozpoznat řadu onemocnění, která obvykle diagnostikuje interní nebo praktický lékař. Jaké nemoci dokážou oči prozradit?

Pozor na tlak a tepny

Choroby oběhového neboli kardiovaskulárního systému se v naší společnosti objevují velmi často. Očními změnami se umí projevit zejména

  • hypertenze (vysoký krevní tlak),
  • ateroskleróza (kornatění tepen).

Projevy vysokého krevního tlaku na oku se liší v závislosti na závažnosti a době trvání hypertenze. Typickým nálezem při těžké hypertenzi je otok terče zrakového nervu (okrouhlé místo sítnice na zadní straně oka) a krvácení do sítnice (tenké vnitřní vrstvě oka).

Při ateroskleróze dochází k ukládání tukových částic, cholesterolu a dalších látek do stěny cév. Tím se vytvářejí tzv. aterosklerotické pláty. Pokud se plát od cévní stěny utrhne, může být krví odnesen až k drobným očním cévám, které může ucpat. Nejčastěji způsobí uvolněný aterosklerotický plát uzávěr cév zásobujících sítnice. Uzávěr sítnicové tepny se odborně nazývá okluze centrální retinální arterie. Výsledkem je nedostatečné prokrvení sítnice, které se projevuje závažnými poruchami vidění.

Nemáte diabetes?

V počátečních stadiích cukrovky si pacient žádných poruch zraku nemusí všimnout. Oční lékař ale vidí již v začátcích onemocnění změny na sítnici. K poškození očí nejvíce přispívají zvýšené hodnoty cukru v krvi. Nesmírně důležité pro diabetiky je proto udržování jeho stálé hladiny. Zvýšené množství cukru v krvi způsobuje otok čočky, který se projeví:

  • poruchou zrakové ostrosti,
  • zastřeným viděním.

Naštěstí se jedná o přechodný stav, který se upraví po návratu hladiny cukru do normálních hodnot.

Jednou z nejčastějších pozdních komplikací dlouhodobé cukrovky je diabetická retinopatie – tedy poškození cév sítnice v důsledku chronické cukrovky. Tato komplikace je velmi nebezpečná, protože pacientovi hrozí až úplné oslepnutí. Kromě těžkého postižení očních cév se při diabetické retinopatii často vytváří v místě sítnice i cévy nové. Novotvorba cév v místě odtokových cest oka, kudy vytéká nitrooční tekutina, způsobuje často zablokování odtoku tekutiny z oka. Její hromadění v oku poté vede k vzestupu nitroočního tlaku. Výsledkem může být rozvoj neovaskulární formy zeleného zákalu.

Podpis nemocné štítné žlázy

Oční příznaky lze zaznamenat u dvou stavů:

  • hypertyreózy (zvýšené činnosti štítné žlázy),
  • hypotyreózy (snížené činnosti štítné žlázy).

Zrakové změny jsou rozmanité. Zahrnují vystoupnutí oka z očnice, dvojité vidění nebo suchost očí. V některých případech se vyskytuje i útlak zrakového nervu.

Zmatená imunita

Revmatoidní artritida (zánětlivé onemocnění postihující především klouby) je klasickým příkladem autoimunitního onemocnění, které se projevuje i změnami na očích. Nejčastěji se jedná o jejich suchost, související s nedostatkem tvorby slz. Pacienti dále trpí zánětem skléry (oční bělimy) a episkléry (zevní vrstvy bělimy). Zánětem může být postižena i rohovka (průhledná zakřivená vrstva přední části oka). To vyvolává u pacientů bolest a zarudnutí očí.

(svat)

Zdroj: http://www.brightfocus.org/macular-glaucoma/article/eye-window-your-health

Čtěte dále