Neléčený zelený zákal může skončit ztrátou zraku!

Neléčený zelený zákal může skončit ztrátou zraku!

17. 10. 2016

Jen přibližně polovina lidí s glaukomem ví, že je touto chorobou postižena. Zbývající nemocní, kteří netuší, co se s jejich zrakem děje, mohou časem přijít o jeden z nejdůležitějších smyslů. Kdy jste byli u očního lékaře naposledy vy?

Zelený zákal je onemocnění oka, které vzniká na podkladě poškození zrakového nervu. Tento nerv přenáší informace (přicházející z vnějšího prostředí) ze sítnice do center v mozkové kůře. Tam jsou údaje zpracované a my následně vidíme předměty v našem okolí. Poškození zrakového nervu má za následek narušení zraku. Glaukom se v raných etapách neprojevuje žádnými nápadnými symptomy. Bez včasně zahájené léčby je příčinou úplné slepoty. Ztráta zraku postupuje pomalu, aniž by o tom postižení lidé věděli.

Častý typ glaukomu

Nejběžnější formou je zelený zákal s otevřeným úhlem. Vznikne, když struktury zodpovědné za odvádění kapaliny z oka pryč jsou v jejím odstraňování méně efektivní. Kapalina se pak v oku hromadí, nitrooční tlak stoupá a způsobuje nenapravitelné poškození zrakového nervu. Bez správného léčebného zásahu ztrácejí pacienti se zeleným zákalem s otevřeným úhlem obvykle periferní vidění, časem se může vyvinout až úplná slepota.

Více kontrol hlavně pro některé

Ve většině případů lze ztrátě vidění předejít brzkým odhalením a lékařským zásahem. Dospělým se doporučuje podstoupit komplexní vyšetření zraku minimálně ve 40. roku věku. To je totiž doba, kdy se objevují časné příznaky onemocnění. Prohlídka obvykle zahrnuje kontrolu nitroočního tlaku a zorného pole. Někteří lidé jsou vystaveni vyššímu riziku vzniku glaukomu. Kdy je vhodné navštěvovat očního lékaře raději v kratších intervalech?

  • Hodnota očního tlaku je vyšší,
  • v pokročilejším věku,
  • je-li pozitivní rodinná anamnéza (v rodině má/měl někdo zelený zákal),
  • původ dotyčného je africký nebo latinsko-hispánský,
  • centrální tloušťka rohovky je tenčí (rohovka je vrstva překrývající přední část oka),
  • pacient má nízký krevní tlak,
  • je přítomen diabetes mellitus 2. typu,
  • byla-li zjištěna krátkozrakost,
  • je-li přítomna genetická mutace (některá genetická onemocnění jsou spojena s rozvojem zeleného zákalu).

Ztrátě zraku vinou glaukomu lze předejít pravidelnými návštěvami očního lékaře, který dokáže včas brzké příznaky onemocnění odhalit. Je důležité si uvědomit, že jakmile je zrak ztracen, už jej nelze navrátit.

(ave)

Zdroj:
www.aao.org

Čtěte dále

5. 8. 2024

Glaukom z pohledu věku

Tento článek pojednává o glaukomu (zeleném zákalu) z hlediska jeho výskytu u různých věkových skupin. Popsány jsou jak jeho formy, tak způsoby,...
Zobrazit článek