Mám glaukom a chci otěhotnět. Na co si dát pozor?

Mám glaukom a chci otěhotnět. Na co si dát pozor?

6. 5. 2015

Otěhotnět a mít dítě mohou i ženy se zeleným zákalem. Jen je třeba myslet na svá omezení a léčbu vhodně poupravit, aby bylo v pořádku i vaše dítě. Navštívit očního lékaře se tak rozhodně vyplatí ještě před samotným otěhotněním.

Na pokles nitroočního tlaku v těhotenství nespoléhejte

V průběhu těhotenství prodělává ženské tělo mnoho změn. Některé z nich mohou ovlivnit i váš zrak. Tzv. nitrooční tlak u těhotných žen pravděpodobně v důsledku hormonálních změn obvykle klesá – ve vztahu k onemocnění matky zeleným zákalem je to bezesporu výhoda. Na tento fakt sám o sobě ale v žádném případě nespoléhejte, a pokud budete toužit po miminku, určitě vše konzultujte se svým očním lékařem. On bude vývoj vašeho onemocnění pečlivě sledovat i během těhotenství a léčbu vám upraví tak, aby vašeho vytouženého potomka ovlivnila co nejméně.

Pokud navíc trpíte cukrovkou, měla byste být na svůj zrak ještě opatrnější. Toužíte-li po miminku, poraďte se kromě očního lékaře i s lékařem, u kterého se s cukrovkou léčíte. Upraví vám léčbu tak, aby byla šetrná i pro vaše dítě. Navíc vám poradí, co byste ve svém životním stylu měla podniknout, aby bylo vaše miminko zdravé.

Těhotenství plánujte i se svým očařem

Na úvodní otázku nelze bohužel spolehlivě odpovědět. Ani v současné době neexistuje dostatek údajů o tom, že podávání kapek k léčbě glaukomu u těhotných ovlivňuje plod. Nicméně u většiny těchto přípravků to nelze vyloučit.

Dalším problematickým bodem je kojení. Stejně jako jiné léky mohou být i léky k léčbě glaukomu vylučovány do mateřského mléka. Např. beta-blokátory se právě v mateřském mléce koncentrují, a kojící ženy by je tedy neměly vůbec užívat. Proto vždy konzultujte léčbu zeleného zákalu v těhotenství se svým očním lékařem. Ideálně ho navštivte ještě před otěhotněním.

Jak mohu rizika pro mé dítě snížit?

  1. Choďte na pravidelné kontroly ke svému očnímu lékaři a o možnostech léčby zeleného zákalu v těhotenství se s ním poraďte ideálně ještě před otěhotněním.
  2. Pokud váš glaukom vyžaduje aplikaci očních kapek, jejich dopady na vaše miminko můžete snížit pomocí techniky zvané nazolakrimální okluze. Ta spočívá v tom, že po aplikaci kapek zavřete oči a budete jemně tlačit prstem na vnitřní koutek oka po dobu jedné minuty. Tím se zvýší efekt očních kapek přímo v oku a sníží se míra jejich vstřebávání do systémového krevního oběhu, a tedy i nežádoucí účinky včetně prostupu placentou a ovlivnění vašeho miminka. Nechte si lékařem zkontrolovat, zda tuto techniku provádíte správně.

(ivh)

Zdroj:

COLEMAN, Anne L. Glaucoma and Pregnancy: Minimizing Risk. Dostupné z: www.glaucoma.org

Čtěte dále

5. 8. 2024

Glaukom z pohledu věku

Tento článek pojednává o glaukomu (zeleném zákalu) z hlediska jeho výskytu u různých věkových skupin. Popsány jsou jak jeho formy, tak způsoby,...
Zobrazit článek