Získání vodicího psa? Roli hrají osobnost i potřeby

Získání vodicího psa? Roli hrají osobnost i potřeby

4. 8. 2016

Mnoho lidí s nevratně poškozeným zrakem sní o vlastním vodicím psu. Jeho získání ale může být náročným procesem, ať už kvůli vyřizování na úřadech, nebo kvůli výběru vhodného zvířete. Napovíme, jak to celé probíhá.

Existuje mnoho organizací, jež se výcviku slepeckých psů věnují. Tato zvířata jsou určena pro osoby, které jsou slepé zcela nebo ztratily zrak částečně a tím i v jisté míře orientaci a soběstačnost. Psi těmto lidem umožňují pohybovat se v prostoru bezpečně a zároveň jsou též úžasnými společníky.

Všestranní pomocníci

Vodicí psi jsou většinou trénováni k tomu, aby mohli zhodnotit běžná rizika při pohybu na ulici a pomoci tak například pohybu člověka uprostřed rušné dopravy. Učí se reagovat na nečekané překážky v cestě a také tomu, jak cestovat hromadnou dopravou nebo vlakem. Tito psi jsou inteligentní a přátelští. Rychle si pamatují místa, kam jejich majitel často a pravidelně chodí, a mohou mu tak pomoci se na ně dostat bezpečně. Stejně tak ale umí svého pána navigovat prakticky kamkoliv – do práce, na autobusové zastávky, do obchodu i restaurací. Na vodicí psy se totiž většina zákazů vstupu se zvířaty nevztahuje.

Správný výběr

Jakmile vodicí pes absolvuje všechny tréninkové testy, odborníci v organizaci se věnují studiu jeho osobnostních charakteristik. Pokud jste si podali žádost, organizace se musí ujistit, že je pro vás vybrané zvíře kompatibilní. Proto zhodnotí i vaši osobnost, potřeby a životní styl. Jste-li například zaneprázdněná osoba žijící ve městě, budete potřebovat aktivního a společenského psa. Naopak nevidomý žijící poklidným životem v menším městě uvítá spíše klidnějšího jedince. Organizace často sledují například i to, jak rychle chodíte nebo zda máte velkou rodinu či malé děti. Není také výjimkou, že je žadatel o psa zapojen do tréninkového výcviku, aby byl schopen zvíře správně ovládat.

Jak o psa požádat

Příspěvky na vodicího psa upravuje zákon 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením a o změně souvisejících zákonů. Podle zákona psi musí projít speciálním výcvikem fyzickou osobou nebo organizací, kteří jsou členem organizace sdružující výcvikové školy vodicích psů. Žádost o příspěvek lze podat na úřadu práce. Postup se poté může lišit v závislosti na dané organizaci. Nejprve byste měli kontaktovat společnost, u které budete absolvovat školicí kurz a výše popsané studium vašich potřeb. Po absolvování výcviku byste měli zajít na úřad práce v místě bydliště a požádat o přidělení příspěvku na vodicího psa.

(cean)

Zdroje:
https://blindfoundation.org.nz
www.vodicipsi.cz

Čtěte dále