Trpíte-li glaukomem, nepřehánějte to s kávou!

Trpíte-li glaukomem, nepřehánějte to s kávou!

12. 10. 2015

Dlouho se předpokládalo, že životní styl nemůže vznik a průběh zeleného zákalu nijak ovlivnit. Jenže některé vědecké studie začínají ukazovat opak. Zdá se, že jisté faktory mohou hrát roli při zvýšení či snížení nitroočního tlaku – a ten je ve vývoji glaukomu hlavním činitelem. Jaké to jsou?

1. Cvičení

Pohyb obecně pomáhá snižovat nitrooční tlak. Studie však nebyly provedeny na jedincích trpících glaukomem, a proto nelze říct s jistotou, že pravidelná fyzická aktivita zelenému zákalu skutečně prospívá. Některé typy sportu, například vzpírání nebo praktikování jógových pozic s hlavou dolů, mohou tlak uvnitř oka dokonce zvyšovat.

2. Dechové nástroje

Nitrooční tlak může zvětšit také hra na hudební instrument. Rizikové jsou v tomto ohledu nástroje dechové, zejména trubka nebo hoboj, které při hraní kladou největší odpor.

3. Marihuana

Přestože marihuana může tlak uvnitř oka snížit, vzhledem ke krátkému trvání účinku (3–4 hodiny), jejím vedlejším účinkům a nedostatku důkazů o příznivém ovlivnění onemocnění není její aplikace při léčbě zeleného zákalu vhodná.

4. Alkohol

Alkoholické nápoje po krátkou dobu nitrooční tlak snižují, denní pití je ale spojeno se zvýšením této hodnoty uvnitř oka. Nezdá se však, že by alkohol nějak významně riziko rozvoje zeleného zákalu zvětšoval.

5. Kouření

Většina provedených studií neprokázala, že by kouření nebezpečí vzniku glaukomu zvyšovalo. Tabák však působí neblaze na zdraví očí obecně.

6. Káva

Přestože popíjení kávových nápojů krátkodobě hodnoty nitroočního tlaku skutečně zvedá, spojitost se zeleným zákalem byla prokázána až při konzumaci více než pěti šálků kávy denně.

I když neexistuje dostatek přesvědčivých důkazů, že alkohol či cigarety mají na zelený zákal nepříznivý vliv, jejich omezením svému zdraví rozhodně prospějete. Podobně také pravidelné cvičení s rozumnou zátěží tělu určitě neuškodí.

(veri)

Zdroj:
www.glaucoma.org

Čtěte dále