Transplantace oka, prozatím nesplněný sen

Transplantace oka, prozatím nesplněný sen

12. 12. 2019

První transplantace ledviny u člověka proběhla roku 1950, následovala výměna jater v roce 1963 a srdce bylo poprvé transplantováno o další 4 roky později. Přestože lidské oko zatím lékaři zcela nahradit nedokážou, možná nebude trvat dlouho a i tento orgán bude možné dát nový.

Výměna celého lidského oka byla donedávna považována za něco zcela nemožného. Vědci však dnes již věří, že to, co o transplantační medicíně a regeneraci nervů nyní vědí, pomůže k úspěšné transplantaci i tohoto složitého orgánu. Sen mnoha nemocných, kteří následkem úrazu či různých chorob ztratili zrak, by se tak konečně mohl stát skutečností.

Naděje tisíců

Makulární degenerace, postihující zejména starší osoby, nebo zelený zákal, který se může projevit v kterémkoliv věku, patří mezi nejčastější příčiny závažného postižení zraku. Přestože se v řadě případů daří dostupnými léčebnými metodami onemocnění zpomalit a zrak zachránit, nemálo nemocných nakonec skutečně oslepne. Podobně při některých poraněních, která naruší zrakový nerv nebo nenávratně poškodí celou oční kouli, lékaři příliš pomoci nedokážou. Právě pro tyto případy by transplantace oka od zdravého dárce mohla být účinnou léčbou, která by vidění pomohla obnovit.

Zákrok komplikuje zrakový nerv

Zásadním problémem v transplantaci oka jsou choulostivá nervová vlákna zrakového nervu, bez nichž se vidění neobejde. Připojit přerušený optický nerv dárce k mozku příjemce tak, aby bylo nové oko zcela funkční, není doposud možné. Aktuálně prováděné vědecké výzkumy však slibují, že bude v budoucnu možné podpořit regeneraci nervových vláken tak, aby došlo k funkčnímu propojení transplantované tkáně a mozku jedince, kterému bude nové oko voperováno.

Transplantace celých očí by představovala obrovský přínos pro milióny nevidomých či těžce zrakově postižených lidí po celém světě. Věřme, že se za několik let bude provádět také v České republice.

(veri)

Zdroj:
www.webmd.com

Čtěte dále