Tmavé brýle nemusejí automaticky chránit oči

Tmavé brýle nemusejí automaticky chránit oči

21. 4. 2008

Při výběru slunečních brýlí nemusí jít o žádné superdrahé modely. Avšak je třeba mít jistotu, že nevyhazujete peníze za až podezřele levné modely u „no name“ obchodníků bez patřičných znalostí a certifikátů.

Nejen zelený zákal může způsobit vysokou citlivost očí. Sluneční brýle mohou tyto nepříjemné pocity zmírnit a nemusí jít o žádné superdrahé modely, při jejich výběru je ovšem třeba dodržet několik zásad.

Co je UV 400

Sluneční záření o vlnové délce 0–400 nm je velice škodlivé. Je tedy nezbytné, aby protisluneční brýlové čočky tyto vlny nepropouštěly. Pokud si tedy chcete pořídit ochranné brýle, hledejte na nich označení UV 400.

Sluneční brýle, resp. jejich filtry se dělí do čtyř standardizovaných kategorií podle stupně ochrany proti ultrafialovým paprskům UVA a UVB.

Kategorie 0 bezbarvý nebo velmi světlý filtr (propustnost viditelného záření 80–100 %)
Je to spíše módní doplněk, zcela nevhodný proti silnému slunečnímu záření. Lze je použít například proti větru a prachu.

Kategorie 1 světlý filtr (propustnost viditelného záření 43–80 %)
Opět spíše módní záležitost. Tento filtr je vhodný pouze pro slabé sluneční záření a proti prachu nebo větru.

Kategorie 2 středně tmavý filtr (propustnost viditelného záření 18–43 %)
Vhodný na běžné nošení a středně silné sluneční záření.

Kategorie 3 velmi tmavý filtr (propustnost viditelného záření 8–18 %)
Vhodný pro silnější sluneční záření, například na hory nebo k moři. Je nevhodný pro osoby řídící motorová vozidla.

Kategorie 4 velmi tmavý filtr(propustnost viditelného záření 3–8 %)
Vhodný na velmi silné sluneční záření na hory nebo k moři, nevhodný pro řidiče.

Kde hledat

Označení stupně ochrany se u slunečních brýlí nachází na postranicích vedle označení CE, například CE 5–2. Číslice 5 platí pro propustnost infračerveného záření, číslice 2 určuje stupeň protisluneční ochrany.

Ochrana ze všech stran

Speciální brýlové čočky mohou být zakřivené tak, aby nepropouštěly záření svrchu, zespoda ani ze stran očí. Zároveň by brýle měly sedět dobře a pohodlně na nose a za ušima.

Tmavé neznamená vždy správné

Brýlové čočky, které sice jsou tmavé, nikoli však pokryty vrstvou pohlcující UV záření, mohou poškozovat oči. Zatímco v oku člověka bez tmavých brýlí by okamžitě zafungoval obranný mechanismus (oko by na přílišné světlo reagovalo zúžením zorniček), u jedince s tmavými brýlemi se zornice naopak rozšíří. A do očí tak může pronikat více nebezpečných paprsků.

Sluneční brýle jednoznačně chrání oči. Jejich nákup by však měl proběhnout pod dohledem odborníka- optika, který vám nejen poradí s výběrem vhodných obrub, ale především čoček. Jen tak budete mít jistotu, že pro své oči děláte něco dobrého, nikoli jen vyhazujete peníze za až podezřele levné modely u „no name“ obchodníků bez patřičných znalostí a certifikátů.

(jan)

Čtěte dále