Sklivcové zákalky obvykle neškodí, obezřetnost je přesto na místě

Sklivcové zákalky obvykle neškodí, obezřetnost je přesto na místě

11. 6. 2019

Sklivcové zákalky jsou malé skvrnky, které se mohou objevovat ve vašem zorném poli. Nejlépe viditelné jsou tehdy, když se díváme na něco světlého – například na modrou oblohu nebo bílý papír.

Sklivcové zákalky jsou malé skvrnky, které se mohou objevovat ve vašem zorném poli. Nejlépe viditelné jsou tehdy, když se díváme na něco světlého – například na modrou oblohu nebo bílý papír. I když nás mohou zákalky někdy obtěžovat, obecně nejsou pro náš zrak nijak nebezpečné.

Když jde o vážnější onemocnění

Většina lidí si na svoje sklivcové zákalky snadno zvykne a bez potíží je ignoruje. Již vytvořené zákalky se mohou také  časem zmenšovat nebo úplně zmizet. Jen výjimečně se z neškodné záležitosti vyvine problém, který vyžaduje lékařský zákrok. Přesto je dobré mít na paměti, že příznaky podobné sklivcovým zákalkům mohou mít i některá vážná a náš zrak bezprostředně ohrožující onemocnění.

Mezi onemocnění, která se mohou projevovat podobně jako zákalky – například „sazemi“, záblesky, „vlněním vody“ nebo jinými nezvyklými efekty v zorném poli – patří následující:

  • odchlípení sítnice,
  • trhlina v sítnici,
  • krvácení uvnitř oka z různých příčin,
  • zánět vnitřních částí oka,
  • nádor uvnitř oka (velmi vzácné).

Proč zákalky vznikají

Sklivcové zákalky jsou obvykle tvořené malými zrníčky kolagenu, což je bílkovina, která se nachází v lidském těle snad všude. Zákalky jsou uloženy ve sklivci, rosolovité hmotě vyplňující zadní část oční koule. S přibývajícím věkem se kolagenová vlákna ve sklivci sráží, trhají a jejich útržky pak mění množství světla dopadající na sítnici, což se v naše zorném poli projevuje právě jako drobné tečky nebo vlákna.

Dají se zákalky léčit?

Obyčejné sklivcové zákalky, které nesouvisejí s jiným vážnějším onemocněním, léčbu nevyžadují. Pokud vám ve vašem zorném poli překáží, můžete je odsunout jinam tím, že budete pohybovat okem střídavě do stran nebo ještě lépe nahoru a dolů. Pokud by ve zcela výjimečných případech bylo zákalků tolik nebo byly tak velké, že by zhoršovaly vaše vidění, je možné je odstranit chirurgicky.

(vek)

Zdroj: www.webmd.com

Čtěte dále