Při odpalování zábavné pyrotechniky myslete především na oči

Při odpalování zábavné pyrotechniky myslete především na oči

31. 12. 2012

Amatérské odpalování pyrotechniky způsobí každý rok významný počet zranění, z nichž velká část se do statistik vůbec nedostane.

Amatérské odpalování pyrotechniky způsobí každý rok významný počet zranění, z nichž velká část se do statistik vůbec nedostane. Rizikovost jednotlivých druhů pyrotechniky se liší, nicméně i obyčejná prskavka hoří při tak vysoké teplotě, že by stačila roztavit například zlato.

Varovná čísla

Podle statistik Americké pyrotechnické asociace způsobí nejvíce zranění petardy, přičemž ty nelegálně vyráběné se na celkovém čísle podílí zhruba polovinou. Se značným odstupem za petardami následují rakety a za nimi prskavky. Další statistická data, která se tentokrát zaměřují jen na úrazy očí, jsou také zajímavá. Dozvídáme se z nich, že přihlížející se stanou obětí úrazu častěji než samotná osoba, která s pyrotechnikou manipuluje. Téměř polovina zranění připadá na děti a mladé lidi ve věku pod dvacet let a přibližně každé dvacáté zranění je tak vážné, že postiženého trvale oslepí nebo vyžaduje vyjmutí celého oka.

Profesionální ohňostroj je bezpečná volba

Na veřejných, profesionálně vedených ohňostrojích dochází k úrazům jen zřídka. Blíží se však konec roku a s ním i řada amatérů zamíří do ulic, aby si vyzkoušeli své pyrotechnické nadání. Než si také vy nebo vaše děti odpálíte svou letošní petardu, dobře si zapamatujte následující doporučení očních lékařů:

Pokud během odpalování pyrotechniky dojde k úrazu:

  • Neotálejte s vyhledáním lékaře, i když se zranění zdá jen mírné. Nezapomeňte, že trvalému poškození zraku se dá často předejít rychlou léčbou.
  • Poraněné oko si nemněte. I když je to přirozená reakce na bolest, mnutí oka často samotné poranění ještě zhorší.
  • V případě poranění pyrotechnikou oko také nevyplachujte vodou. To může napáchat ještě větší škody než mnutí oka.
  • Nepodávejte žádné léky proti bolesti bez předchozí porady s lékařem a na poraněné oko neaplikujte žádné masti.
  • A nejdůležitější rada na závěr: amatérskou pyrotechniku pokud možno nepoužívejte a rozhodně s ní nenechte manipulovat děti!

(vek)

Zdroj: www.richmondeye.com

Čtěte dále