„Přešlápnutí“ může odhalit zvýšený tlak v oku

„Přešlápnutí“ může odhalit zvýšený tlak v oku

3. 11. 2022

Zdraví našich očí může být ohroženo různými rizikovými faktory. Jedním z těch závažnějších je glaukomový záchvat. Při něm dochází k poruše odčerpávání nitrooční tekutiny a nitrooční tlak výrazně stoupá.

Když se odčerpávání tekutiny zastaví

Oční koule je vyplněna nitrooční tekutinou. Ta se neustále obměňuje – v zadní oční komoře se tvoří a v přední je naopak odčerpávána pomocí speciálního kanálku. Tak je udržován správný nitrooční tlak. Při glaukomovém záchvatu dojde k poruše odčerpávání nitrooční tekutiny a nitrooční tlak výrazně stoupá. 

Postižený má zarudlé oko a duhovka vypadá zašedlá. Oko je velmi citlivé a bolestivé, bolest často vyzařuje do celé poloviny hlavy, někdy se přidá i nevolnost a zvracení. Vidění je mlhavé, přechodně může dojít i ke ztrátě zraku.

Také oko „tvrdé jako kámen“ na pohmat může signalizovat zvýšený nitrooční tlak. Přesvědčíme se o tom tehdy, když při zavřených očích prostředníčky obou rukou „přešlapujeme“ po oční kouli.

Na druhou stranu tato metoda není stoprocentní, a proto je důležité provést výše zmíněná vyšetření odborníkem.

Ženy jsou ohrožené glaukomovým záchvatem více

Glaukomovým záchvatem jsou ženy postiženy výrazně častěji než muži. Hlavní příčinou jsou ženské pohlavní hormony, které ovlivňují nitrooční tlak. Rizikovým faktorem je věk nad 40 let a dalekozrakost. Dalekozraké oko je zpravidla kratší, nitrooční struktury jsou sobě blíž a snáze zablokují odtok nitrooční tekutiny. Záchvat může být vyprovokován zvýšeným psychickým napětím a pobytem ve tmě (ohrožena je tak třeba dalekozraká starší žena v kině při sledování hororu), prací v předklonu, případně kombinací těchto situací. 

Nepodceňujte varovné příznaky

I při pouhém podezření na glaukomový záchvat je třeba navštívit oční pohotovost, kde se pacienta ujmou specialisté. Glaukomovému záchvatu totiž mohou předcházet mírnější potíže podobného charakteru. Záchvat je třeba léčit, jednak je velmi bolestivý, ale hlavně může v opačném případě způsobit až slepotu postiženého oka. Jako první pomoc (pokud není rychle dosažitelný lékař) lze doporučit postižené oko vystavit intenzivnímu světlu. 

(uli, vfi)

Zdroje:

https://zdravi.euro.cz/clanky/cervene-oko/

https://www.nzip.cz/rejstrikovy-pojem/461

https://www.stefajir.cz/glaukomovy-zachvat

https://www.webmd.com/eye-health/acute-angle-closure-glaucoma

https://www.centreforsight.net/blog/glaucoma-attack-what-to-do-symptoms-and-treatment/

https://www.brightfocus.org/glaucoma/article/glaucoma-and-eye-pressure

https://link.springer.com/article/10.1007/s10571-020-00965-5

https://eandv.biomedcentral.com/articles/10.1186/s40662-022-00284-4

Čtěte dále