Pět způsobů, jak odhalit zelený zákal

Pět způsobů, jak odhalit zelený zákal

8. 2. 2017

Včasné odhalení glaukomu je zásadní pro zachování kvality zraku. Čím dříve se na tuto nemoc přijde, tím účinněji ji lze řešit. Kompletní oční vyšetření na zjištění zeleného zákalu zahrnuje pět běžných testů. Co se jimi zjišťuje a proč je jich tolik?

Je důležité, abyste vyšetření zraku nepodceňovali a pravidelně navštěvovali specialistu. Oči by měly být kontrolovány:

  • před 40. rokem věku každé dva až čtyři roky;
  • od 40 do 54 let každý jeden až tři roky;
  • od 55 do 64 let každý jeden až dva roky;
  • po 65. roku věku každých šest až dvanáct měsíců.

Lidé s vysokými rizikovými faktory by měli být vyšetřeni každý rok nebo každé dva roky po dosažení 35 let.

Kompletní prohlídka

Pro zajištění bezpečnosti a přesnosti je třeba před stanovením diagnózy glaukomu zhodnotit pět faktorů:

Faktor hodnocení Název testu
Nitrooční tlak Tonometrie
Tvar a barva zrakového nervu Oftalmoskopie
Kompletní zorné pole Perimetrie
Úhel, kde se setkává duhovka s rohovkou Gonioskopie
Tloušťka rohovky Pachymetrie

Začínáme!

Pravidelné vyšetření na glaukom zahrnuje dva rutinní testy: tonometrii a oftalmoskopii.

  1. Tonometrie. Jde o měření tlaku uvnitř oka. Nejprve se za použití kapek oko znecitliví, pak lékař pomocí speciálního zařízení zvaného tonometr změří nitrooční tlak. Normální hodnoty jsou v rozmezí 12–22 mm Hg („mm Hg“ znamená milimetry rtuti, stupnice používaná pro záznam tlaku). Většina případů zeleného zákalu je diagnostikována s tlakem vyšším než 20 mm Hg. Nicméně někteří lidé mohou mít toto onemocnění při tlacích v rozmezí 12–22 mm Hg. Hodnota nitroočního tlaku se u různých osob liší.
  2. Oftalmoskopie. Tato zkouška pomáhá vyšetřit zrakový nerv. K rozšíření zornice se používají oční kapky, to aby lékař mohl prohlédnout skrz oko a zkontrolovat tvar a barvu nervu. Pak si pomocí malého zařízení se světlem na nerv posvítí.

Když je něco jinak

Pokud není nitrooční tlak v normálním rozmezí nebo vypadá zrakový nerv neobvykle, může lékař navrhnout další zkoušky. Jde o perimetrii, gonioskopii či pachymetrii.

  1. Perimetrie. Tato metoda testuje a vytváří jakousi mapu celého zorného pole. Lékaři pomůže zjistit, zda byl zrak postižen glaukomem. Budete vyzváni, abyste koukali rovně dopředu, pak určíte, kdy projde vaším zorným polem pohybující se paprsek světla. Nemějte obavy, pokud dojde ke zpoždění, paprsek se může pohybovat ve slepé skvrně nebo kolem ní. Je to naprosto normální a neznamená to nutně, že je zorné pole poškozeno. Snažte se uvolnit a reagovat co nejpřesněji. Lékař může požadovat opakování testu, aby zjistil, zda jsou výsledky stejné. Poté, co je zelený zákal diagnostikován, se testování zorného pole provádí obvykle jednou až dvakrát do roka. Zjišťují se tím možné změny vidění.
  2. Gonioskopie. Gonioskopie je diagnostická metoda určující, zda je úhel, kde se setkává duhovka a rohovka, otevřený a široký, nebo uzavřený a úzký. Pomocí očních kapek se oko znecitliví, pak se na něj opatrně umístí kontaktní čočka. Tato speciální čočka má zrcadlo. To lékaři ukazuje, zda je úhel uzavřen a zablokován (možný příznak glaukomu s uzavřeným úhlem nebo akutního zeleného zákalu), nebo široký a otevřený (možný znak glaukomu s otevřeným úhlem nebo chronického zeleného zákalu).
  3. Pachymetrie. Jde o jednoduchý, bezbolestný test pro měření tloušťky rohovky – průhledné vrstvy v přední části oka. Pachymetr je šetrně umístěn na rohovku. Pachymetrie může pomoci s určením diagnózy, protože tloušťka rohovky může ovlivnit interpretaci (výklad) hodnot nitroočního tlaku. S tímto měřením je lékař schopen upravit hodnotu nitroočního tlaku a navrhnout vhodný léčebný plán. Vyšetření trvá asi minutu pro obě oči.

Diagnostika glaukomu není vždy snadná. Pečlivé zhodnocení má zásadní význam pro stanovení a terapii této nemoci. Než lékař rozhodne o vlastní léčbě, musí zohlednit řadu faktorů. Pokud je obzvláště obtížné diagnózu určit nebo potíž léčit, můžete být doporučeni ke specialistovi na zelený zákal.

(ave)

Zdroj:
www.glaucoma.org

Čtěte dále