Pět nejčastějších mýtů o zeleném zákalu

Pět nejčastějších mýtů o zeleném zákalu

2. 7. 2015

Mnoho lidí si není jisto, jaký je rozdíl mezi zeleným a šedým zákalem. Navíc je o glaukomu rozšířena také řada mýtů a nepravd. Pomůžeme vyvrátit ty nejčastější z nich.

Mýtus 1: Vyšetření potvrdilo vynikající zrak, takže je glaukom vyloučen

Základní prohlídka zraku za pomoci tabule s písmenky rozvíjející se zelený zákal odhalit nemusí, stejně jako ho v počáteční fázi nemůžeme poznat ani my sami. Důvodem je skutečnost, že glaukom po dlouhou dobu probíhá bez jakýchkoliv příznaků a postižení zraku se objevuje až v okamžiku, kdy je onemocnění již v pokročilém stadiu.

Mýtus 2: Nemohu mít zvýšený nitrooční tlak, když ten krevní je v normě

To, že dotyčný netrpí vysokým krevním tlakem, ještě neznamená, že nemá zvýšený tlak uvnitř oka. Některé typy zeleného zákalu, například normotenzní glaukom, mají naopak souvislost s hypotenzí (sníženým krevním tlakem).

Mýtus 3: Periferní vidění si mohu otestovat sám

Občas se lidé mylně domnívají, že si mohou schopnost periferního vidění ověřit v domácích podmínkách tím, že zavřou jedno oko a druhým sledují předměty po stranách. Ve skutečnosti je nezbytné vyšetření perimetrem, aby byly odhaleny drobnější výpadky zorného pole.

Mýtus 4: Pokud nemám zelený zákal v rodině, nejsem ohrožen

Bylo by chybou si myslet, že nepřítomnost glaukomu mezi rodinnými příslušníky znamená, že jsme před tímto onemocněním zcela v bezpečí. Určité genetické předpoklady sice mohou riziko vzniku zeleného zákalu zvýšit, existuje ale také mnoho případů, kdy se choroba rozvinula u jedince, v jehož rodině glaukomem nikdo netrpěl.

Mýtus 5: Moderní medicína již umí zelený zákal zcela vyléčit

Bohužel tomu tak není. Zelený zákal představuje chronické onemocnění, které vyžaduje dlouhodobou léčbu a pozorování. Změny ve zrakovém poli, ke kterým jednou dojde, jsou nevratné. Proto je důležité odhalit onemocnění včas, aby bylo možné závažnému poškození, či dokonce slepotě předejít.

(veri)

Zdroj:
www.glaucomafoundation.org

Čtěte dále