Ovlivňuje krevní tlak zelený zákal? Ano, ale jinak, než byste čekali!

Ovlivňuje krevní tlak zelený zákal? Ano, ale jinak, než byste čekali!

28. 9. 2015

Pro glaukom je typický zvýšený nitrooční tlak, který ničí optický nerv a může způsobit nenávratné poškození zraku. Lékaři již dlouho znají rizikové faktory pro rozvoj této nemoci. Výzkumy však naznačují, že zelený zákal ovlivňuje i nízký krevní tlak – zhoršuje zásobení oka důležitými živinami.

Mezi „tradiční“ rizikové faktory pro rozvoj glaukomu patří věk, dědičnost, rasa, vady zraku či poranění oka. Nebezpečí jeho vzniku je tak vyšší u lidí starších 40 až 45 let. Co se dědičnosti týká, vědci již identifikovali několik genů, které mohou pro své nositele znamenat vyšší riziko zeleného zákalu. Pravděpodobnost rozvoje onemocnění je větší, pokud má glaukom někdo z vašich příbuzných. Zelený zákal se vyskytuje častěji u černochů, Asiatů a Hispánců. Existují jasné důkazy o tom, že riziko této choroby se zvyšuje s vyšším nitroočním tlakem. Pouze to však nezpůsobuje rozvoj glaukomu. Většina lidí se zvýšeným nitroočním tlakem totiž netrpí zeleným zákalem. Kromě toho různé populační studie ukazují, že až 40 % jedinců s glaukomem má tento tlak v normálním rozmezí. Je tak zřejmé, že se za rozvojem nemoci může skrývat i jiná příčina.

Možný viník nalezen

Mnohé důkazy nasvědčují tomu, že rozvoj glaukomu způsobují také poruchy krevního tlaku. Zelený zákal se totiž častěji rozvíjí u lidí, kteří trpí výrazně nízkým krevním tlakem. Na první pohled se to může zdát jako nesmysl. Jak může nízký tlak krve zvyšovat nitrooční tlak? Vysvětlení je zcela logické.

  • Při sníženém tlaku krve se zhoršuje zásobení oka kyslíkem a živinami.
  • Též se zhoršuje odstraňování odpadních látek z oka.
  • Snížený průtok krve okem tak může způsobit jeho poškození a rozvoj glaukomu.

Řešení „ušité na míru“

Průtok krve okem lze zlepšit dvěma způsoby: snížením nitroočního tlaku nebo zvýšením tlaku krve. Podle výsledků výzkumů je lepším řešením snižování nitroočního tlaku. V případě zvýšení tlaku krve totiž neexistují jasné důkazy o tom, že by tento přístup byl účinný a navíc tím dochází k urychlení procesu kornatění tepen. Zvýšený tlak krve tak časem může způsobit infarkt myokardu, mozkovou mrtvici nebo ischemickou chorobu dolních končetin. Pro lékaře jsou při pátrání po příčině obzvláště užitečné výsledky měření tlaku krve a nitroočního tlaku, díky čemuž mohou sestavit nemocnému léčbu šitou na míru.

(holi)

Zdroj:
www.glaucoma.org

Čtěte dále