Operace očí: kdy umí pomoci a na co už nestačí

Operace očí: kdy umí pomoci a na co už nestačí

8. 12. 2014

Ač se to může zdát nemožné, na lidském oku se běžně provádí několik desítek typů operací. Odstranění šedého zákalu je dokonce nejčastěji prováděný zákrok vůbec. Kromě toho však dokážou oční lékaři vyléčit pomocí laserových i klasických metod mnoho dalších nemocí a úrazů.

Chirurgické zákroky umějí zvládnout hodně nepříjemných problémů, avšak nejsou pro každého. Záleží především na typu nemoci a zdravotním stavu jedince. Některým nemocným operace navrátí kvalitu zraku, jiným pouze zastaví průběh onemocnění. Na některé případy však bohužel nestačí ani chirurgie. Mezi nejčastěji operované stavy patří:

  • šedý zákal,
  • zelený zákal,
  • refrakční vady,
  • diabetická retinopatie,
  • vrozené vady,
  • strabismus (šilhání),
  • odchlípení sítnice,
  • kosmetické defekty,
  • úrazy.

Možnost volby

Velká část operací se může provádět dvojím způsobem – pomocí laseru nebo klasickým přístupem. Obzvláště laserové metody zažívají v poslední době velký rozvoj a úspěch. Některé stavy však jemnější operace pomocí laseru nevyřeší, a na řadu tak musí přijít klasická chirurgie. Ta má v současnosti také mnoho možností – jednou z nich je kryochirurgie, při níž dochází ke zmrazení a tím zničení postižené tkáně. Laser je naopak nedocenitelný při léčbě refrakčních vad, tedy těch, při nichž se nevytváří ostrý obraz na sítnici. Příkladem může být léčba krátkozrakosti, dalekozrakosti či astigmatismu. I tato terapie má však svá omezení a o možnosti operace rozhoduje především závažnost dané vady.

Minimální šance

Někdy se však jedná o stav, kdy nezmůžou nic ani šikovné ruce chirurga. Ač jsou možnosti dnešní doby velmi široké, občas nelze nemoc vyléčit operačním zákrokem nebo je vhodnější použít konzervativní léčbu. Příkladem může být makulární degenerace, onemocnění postihující sítnici a způsobující postupnou ztrátu zraku. V jejím případě se používají injekce biologické léčby, které dokážou stabilizovat zdravotní stav nemocného. Také v případě dědičné nemoci retinitis pigmentosa, jež postupně vede až ke slepotě, neexistuje dosud žádná účinná konzervativní ani chirurgická terapie.

(holi)

Zdroj: www.eyecenter.emory.edu

Čtěte dále