Oči prozradí i cukrovku nebo onemocnění srdce

Oči prozradí i cukrovku nebo onemocnění srdce

21. 11. 2010

Jsou naše oči skutečně oknem do duše, jak tvrdí staré přísloví? Možná ano. Každopádně jsou ale branou, skrze kterou můžeme zahlédnout znamení rozličných zdravotních problémů.

Jsou naše oči skutečně oknem do duše, jak tvrdí staré přísloví? Možná ano. Každopádně jsou ale branou, skrze kterou můžeme zahlédnout znamení rozličných zdravotních problémů. A to nejenom příznaky očních chorob, jako je šedý nebo zelený zákal, ale také onemocnění postihujících celý organismus – například diabetu nebo kardiovaskulární choroby.

Jedinečný výhled dovnitř organismu

Lidské oko pro zkušeného lékaře skutečně představuje unikátní příležitost nahlédnout jednoduše a bezbolestně do pacientova organismu. Lidské oko je jediné místo v našem těle, na kterém je možné vidět obnažený nerv, obnaženou tepnu a žílu bez nutnosti cokoli řezat nebo jinak invazivně zasahovat. A chorobné procesy, které můžeme zaznamenat v oku, pravděpodobně probíhají také ve zbytku těla.

Které choroby můžeme spatřit

Seznam onemocnění, které se mohou projevit očními příznaky, je dlouhý. Kromě již zmíněného diabetu a kardiovaskulárních onemocnění do něj patří také aneuryzmata (chorobné rozšíření cév), HIV infekce, některé druhy rakoviny a také vzácná dědičná onemocnění. Tento pestrý seznam je také jedním z důvodů, proč má smysl chodit na pravidelné preventivní prohlídky k očnímu lékaři.

Podle mínění odborníků by měli lidé nejpozději ve věku čtyřiceti let absolvovat podrobné oftalmologické vyšetření a poté ho pravidelně opakovat ve dvouletém až čtyřletém intervalu. Lidé, v jejichž rodině se vyskytlo nějaké závažné onemocnění očí, a samozřejmě lidé, kteří mají sami s očima problémy, by měli svého očního lékaře navštívit dříve a častěji. Na druhou stranu to, že si člověk není (prozatím) vědom žádných problémů, zdaleka neznamená, že žádné nejsou. Právě proto mají pravidelné prohlídky takový význam.

Varovné signály

Známky některých onemocnění může v oku spatřit pouze odborník vybavený sofistikovanými přístroji. Existují však takové, které i laikovi signalizují, že něco není v pořádku – například oči zarudlé bez zjevné příčiny, nebo dokonce viditelné krvácení v oku, dále vystouplé oční bulvy, pokleslé víčko, abnormality ve velikosti zorniček, oční víčka oteklá bez známé příčiny nebo nažloutlé bělmo.

(vek)

Zdroj:
www.webmd.com

Čtěte dále