Léky s prodlouženým uvolňováním brzy zjednoduší léčbu glaukomu

Léky s prodlouženým uvolňováním brzy zjednoduší léčbu glaukomu

14. 10. 2021

Oční kapky jsou základem léčby zeleného zákalu neboli glaukomu. Mnoho pacientů se ovšem potýká s dodržováním předepsaného dávkování. Často si zapomenou nakapat ve správnou dobu nebo se jim nepodaří aplikovat požadovaný počet kapek. Tyto problémy by odpadly při využití léků s postupným uvolňováním, které vědci nyní testují.

Méně léku, ale vyšší účinnost

Jak napovídá název, z léků s postupným uvolňováním se účinná látka dostává do těla pomalu po delší dobu. To umožňuje výrazné zkrácení dávkovacího intervalu (frekvence dávkování). Pacientovi tak bude stačit užívat lék pouze několikrát týdně, nebo dokonce měsíčně.

Zjednodušený dávkovací režim je nejen pohodlnější, ale zvyšuje také účinnost léčby. Přispívá k tomu především:

  • snížení rizika chybného dávkování,
  • pokles výskytu nežádoucích účinků.

Budoucnost oční léčby

Zvlášť zapomnětliví pacienti jistě uvítají, že se navíc vyvíjejí nové lékové technologie umožňující automatické dávkování, do kterého pacient nemusí zasahovat. V současnosti probíhají zkoušky nových způsobů dávkování léků s prodlouženým uvolňováním pomocí mikropumpy, kontaktních čoček nebo rozpustných očních implantátů.

  1. Mikropumpa je speciální zařízení s bezdrátovým ovládáním, které vyvinuli vědci z Univerzity Jižní Kalifornie. Mikropumpa se vloží pacientovi přímo do oka, kde pomocí zavedeného portu (tenká hadička) v přesný čas vstříkne léčivo.
  2. Vědecké týmy z amerického Bostonu zase pracují na novém typu kontaktních čoček s postupným uvolňováním léčiva. Jejich kontaktní čočky obsahují speciální vrstvu z polymerů (látky složené z mnoha velkých molekul), do které se napustí léčivá látka. Vrstva z polymerů má schopnost účinnou látku dlouhodobě zadržovat a zároveň ji pomalu uvolňovat.
  3. Velmi slibná je také nová technologie využívající vlastnosti rozpustného implantátu z materiálu zvaného bimatoprost. Tento oční implantát obsahuje předplněný aplikátor k jednomu použití, který se po postupném uvolnění celé dávky léčiva v oku sám rozpustí. Při testování tohoto implantátu se dosáhlo snížení nitroočního tlaku u více než 70 % pacientů, což je nepochybně úspěch.

Na základě dosavadních výsledků se tedy dá očekávat, že již za několik let mohou být oční kapky nahrazeny léky s prodlouženým uvolňováním. Nové moderní metody zaručí naprosto přesné dávkování léčiv, takže léčba glaukomu bude mnohem účinnější.

(svat)

Zdroj: www.glaucoma.org/news/blog/making-glaucoma-treatment-even-easier-with-sustained-release-medication.php

Čtěte dále