Přeskočit navigaci Úvodní stránka O projektu Redakční rada Informace pro média Napsali o nás Kontakt RSS

NovinkyLaserové protnutí duhovky: někdy léčba, jindy prevence

 

Novinky

Laserové protnutí duhovky: někdy léčba, jindy prevence

Laserové zákroky dnes patří k nejvyužívanějším metodám řešení zeleného zákalu. Jsou výhodné pro svou šetrnost k očím, bezpečnost, dobrou snášenlivost a možnost provést operaci ambulantně. Volba konkrétního typu laserového výkonu závisí na typu glaukomu.

Laserové protnutí duhovky: někdy léčba, jindy prevence
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Laserová iridotomie neboli protnutí duhovky laserem je metodou, kterou upřednostňuje mnoho lékařů. Pro tento typ výkonu se odborníci rozhodují nejčastěji u pacientů s glaukomem s uzavřeným úhlem. K zákroku se přistupuje zpravidla hned po stanovení diagnózy.

Pojistka proti záchvatu

Další skupinou osob, kterým může tato operace pomoci, jsou lidé ve vysokém riziku vzniku akutního glaukomového záchvatu. Pro tyto pacienty má iridotomie preventivní význam – brání rozvoji tohoto závažného stavu.

  • K záchvatu obvykle dochází v situacích, kdy jsou rozšířené zornice, například v temných prostorách.
  • Postupně vzrůstá nitrooční tlak na vysoké hodnoty a způsobuje vyklenutí duhovky. Ta pak dokáže zablokovat už tak úzký komorový úhel a dochází k úplnému zastavení odtoku nitrooční tekutiny.
  • Při tomto stavu dramaticky narůstá nitrooční tlak a rozvíjí se glaukomový záchvat. Projevuje se náhlou bolestí v oku, někdy vedoucí až ke zvracení a poruchám vidění. Oko může být zarudlé a rohovka zkalená.

Není úplně jasné, u jakého počtu pacientů s glaukomem se nakonec akutní záchvat rozvine. Vzhledem k závažnosti tohoto stavu se ale doporučuje podstoupit iridotomii radši preventivně, než aby k problému vůbec došlo. 

Zacíleno na duhovku

Hlavním cílem laserové iridotomie je snížení vysokého nitroočního tlaku. Výkon se provádí pomocí laseru, který vypadá podobně jako oční vyšetřovací mikroskop. Poté, co pacient zaujme polohu před laserem, nasadí se mu do oka speciální kontaktní čočka. Laserové paprsky se zacílí na duhovku a několika přesnými zásahy v ní vytvoří malý otvor. Tím pak může volně odtékat nitrooční tekutina, čímž dojde k vyrovnání tlaku v přední komoře oka s tlakem v zadní komoře. Po skončení výkonu se kontaktní čočka zase vyjme, oko se vymyje a případně se aplikují oční kapky. Zákrok není bolestivý. Oko se obvykle umrtví podáním kapek, které slouží jako anestetikum. Pacient však může během výkonu cítit například drobné „škubání“ v oku.

Trocha nepohodlí 

Komplikace v souvislosti s výkonem jsou obvykle jen přechodné a odeznívají nejpozději za několik dní. Nejčastěji se jedná o:

  • malé krvácení z duhovky,
  • mírně zvýšenou citlivost na světlo,
  • svědění oka.

Po operaci také můžete vidět rozmazaně nebo mít pocit cizího tělesa v oku. Jako prevence zanesení infekce do očí vám mohou být aplikovány několik dní protizánětlivé léky.

Alternativy k iridotomii

Laserová iridotomie samozřejmě není jediné možné řešení glaukomu. Alternativou je například operační zákrok iridektomie, při kterém se radikální chirurgickou cestou odstraní část duhovky. Od tohoto postupu se ale již upouští. Důvodem je vyšší riziko možných komplikací, zvláště ve srovnání s laserovou operací.

(svat)

Zdroj:
www.brightfocus.org

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 4

Čtěte také..

Pět způsobů, jak odhalit zelený zákal

Pět způsobů, jak odhalit zelený zákal

5 očních problémů, se kterými pomohou kapky

5 očních problémů, se kterými pomohou kapky

Neopatrné zacházení s dekorativní kosmetikou může vést až k poškození oka

Neopatrné zacházení s dekorativní kosmetikou může vést až k poškození oka

Ubraňte se sněžné slepotě

Ubraňte se sněžné slepotě

Léčíte se s vysokým tlakem? Hlídejte si oči

Léčíte se s vysokým tlakem? Hlídejte si oči

Optogenetika: cesta k navrácení zraku?

Optogenetika: cesta k navrácení zraku?

 

Velikost písma:

A A A

Vyhledávání

 
 

E-mailový zpravodaj

 

Poradna lékaře

 

Hrozí Vám glaukom?

Zodpovězte několik otázek a poraďte se s lékařem.

Otestovat se stáhnout dotazník v PDF
 

Soute�te s n�mi

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

 

Spolupracujeme

 
 
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Rakovina a její léčba