#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Když v oku spadne opona: varování před mozkovou příhodou

Když v oku spadne opona: varování před mozkovou příhodou

16. 2. 2015

Stav, kdy u člověka dojde k náhlé, ale přechodné ztrátě zraku, se nazývá amaurosis fugax. Nikdo z postižených by tuto nepříjemnost neměl brát na lehkou váhu – organismus tak totiž signalizuje, že něco není v pořádku.

K nečekané ztrátě zraku dochází u jednoho oka. Může trvat jen pár vteřin, ale i několik minut. Důležité je, že se jedná o stav přechodný a funkce postiženého orgánu se opět vrací. Lidé tuto příhodu popisují jako šedý nebo černý stín, který se zatahuje v jejich oku, jako by to byla divadelní opona. 

Nedostatečné prokrvení

Výpadek zraku při amaurosis fugax je způsoben náhlým špatným prokrvením oční sítnice – to je orgán, který registruje obrazy z okolí, a tyto obrazy jsou pak vedeny očním nervem do mozku. Pro správnou funkci sítnice je nezbytný dostatek kyslíku, který se k ní dostává krví. Pokud chybí dostatečné prokrvení, dochází k poruchám její funkce, což se projeví ztrátou zraku.

Viník v pozadí 

Poruchy prokrvení sítnice mohou vznikat z různých důvodů. Nejčastější a zároveň i nejvíce nebezpečnou příčinou je ateroskleróza krčních tepen. Ty přivádějí většinu krve pro mozek a jejich větve zásobují také sítnici. Při ateroskleróze je na vnitřních stěnách těchto cév povlak tvořený z tuku, cholesterolu a jiných látek. Kousky tohoto povlaku se mohou uvolnit a ucpat cévy, které zásobují sítnici. To se projeví jako náhlá ztráta zraku u oka. Amaurosis fugax je tedy vlastně takové varování, které nás upozorňuje na to, že krční tepny nejsou v pořádku. Příště totiž může uvolněný kus povlaku ucpat místo tepny v sítnici tepnu v mozku a způsobit tak cévní mozkovou příhodu.

Rizikové faktory pro vznik aterosklerózy tepen:

  • vysoký krevní tlak,
  • cukrovka,
  • vysoké hladiny cholesterolu v krvi,
  • kouření,
  • konzumace alkoholu,
  • vyšší věk,
  • vrozené dispozice.

V hlavní roli prevence 

Ztráta zraku u amaurosis fugax je přechodná a funkce oka se obnovují samovolně. Protože se ale jedná o příznak, který upozorňuje na zvýšené riziko cévní mozkové příhody, prvními kroky musí být její prevence. Zahrnuje důkladné oční a neurologické vyšetření a také kontrolu krčních tepen. Dále se snaží o ovlivnění rizikových faktorů, a pokud se zjistí, že je povlak na stěnách krčních tepen příliš velký, uvažuje se o jeho operačním odstranění.

(mev)

Zdroj: www.nlm.nih.gov

Čtěte dále