#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Jak pečovat o blízké se zhoršeným zrakem

Jak pečovat o blízké se zhoršeným zrakem

8. 12. 2016

Péče o člověka s poruchou zraku má své mantinely. Je dobré být užitečným, ale nejdůležitější je ponechat dotyčnému co možná nejvíc samostatnosti a podpořit jeho schopnost se o sebe postarat. Nabízíme pár rad, jak tuto situaci zvládat ke všeobecné spokojenosti.

Bezpečný domov

Zásadním krokem, který zjednoduší člověku se zrakovým postižením život, je úprava domácího prostředí. Mělo by se především snížit riziko zranění a pádů. Co dalšího může ještě pomoci?

Zkvalitněte osvětlení. Umístěte přídatné zářivky se silným zdrojem světla do pracovních míst, kuchyně a koupelny. Intenzitu osvětlení nastavujte podle potřeb slabozrakého.

Chytře zorganizujte domácnost. Vyhoďte všechny zbytečné a nepotřebné věci. Polepte drobné předměty barevnými štítky, usnadní to jejich hledání.

Vytvořte seznam kontaktních údajů. Napište velkými tiskacími písmeny důležitá telefonní čísla nebo adresy a uložte soupis na viditelné a snadno přístupné místo.

Umožněte snazší pohyb v prostoru. Označte barevnými páskami základní orientační body. Zvýrazněte schody nebo prahy dostatečně kontrastně, aby byla nerovnost dobře vidět.

Co může usnadnit život

V dnešní době je k dispozici široký výběr kompenzačních pomůcek pro lidi s postižením zraku. Na většinu těchto produktů přispívají zdravotní pojišťovny nebo úřad práce, takže cena pro pacienty by neměla být limitující. Velkými „pomocníky“ v každodenním životě jsou například:

  • kamerové lupy navržené ke čtení, které umožňují i drobné ruční práce,
  • počítačové systémy s hlasovou podporou a možným zvětšením obrazovky,
  • přenosné zvětšovací lupy pro přiblížení vzdálenějších předmětů.

S výběrem pomůcek pro lidi se zrakovým postižením si určitě nechte poradit od očního lékaře nebo odborníků ve specializovaných obchodech. Ti doporučí, podle typu a stupně poškození zraku dotyčného, ty nejvhodnější výrobky.

Buďte oporou

Nebojte se zeptat slabozrakého, jestli nepotřebuje při chůzi vaši pomoc. Když doprovázíte člověka se sníženým viděním, snažte se jít o pár krůčků před ním v pomalém tempu. Slovně upozorňujte na jakékoliv nerovnosti terénu. Přizpůsobte svou pomoc typu poruchy zraku. Například lidé s glaukomem mají většinou problémy s periferním viděním. Proto hrozí, že budou spíše než do předmětů přímo před sebou vrážet do věcí či lidí po stranách svého těla.

(svat)

Zdroj:
www.brightfocus.org

Čtěte dále