I se zrakovým postižením lze vyhrávat!

I se zrakovým postižením lze vyhrávat!

4. 5. 2016

Jakýkoli pohyb má spoustu nesporných výhod. Pokud ale hůře vidíte nebo jste o zrak zcela přišli, může se vám spousta aktivit zdát nereálných. To ale většinou není pravda. Při troše snahy a pomoci okolí je možné zvládnout hodně.

Zrakové postižení člověka o radost ze sportu připravit nemusí. Často stačí jen úprava pravidel či techniky a vybavení. Především v začátcích by pak měli dotyčnému pomoci lidé bez zrakových omezení. Jak?

  • Mohou zajistit dopravu na sportovní akci a zpět.
  • Připraví potřebné náčiní a ochranné pomůcky.
  • Odhadnou v případě potřeby vzdálenosti a směry.
  • Upozorní na umístění případných překážek.
  • Pomohou správně zvládnout sportovní techniku a pohyby, které jsou u vybraného sportu klíčové.

Pohyb znamená radost

Pokud jste se rozhodli vyzkoušet svoji vůli a chcete začít s tréninkem, jděte na to postupně.

  1. Zvolte si aktivitu, která vás bude bavit.
  2. Poraďte se s lékařem o tom, zda je tento sport pro vás vzhledem k vašemu zdravotnímu stavu vhodný. A to obzvláště tehdy, trpíte-li dalšími onemocněními (cukrovkou apod.), máte nadváhu či jste obézní, je vám více než 40 let nebo jste už velmi dlouho pravidelně netrénovali.
  3. Vyhledejte si potřebné informace například na stránkách Českého svazu zrakově postižených sportovců (http://sport-nevidomych.cz/).
  4. Můžete se přidat do spolku sdružujícího sportovce se zrakovým postižením. Díky tomu lze trénovat pod odborným vedením. Tím získáte i jistotu, že techniku opravdu provádíte správně. V neposlední řadě se pak seznámíte s mnoha novými lidmi.

Buďte připraveni na to, že vaše sportovní počátky nebudou jednoduché. Některé věci nemusí jít tak snadno, jak byste si představovali. Mějte ale trpělivost a vydržte, stojí to za to.

(ivh)

Zdroje:
- AMERICAN FOUNDATION FOR THE BLIND. Sports and Exercise with Visual Impairment. Dostupné z: www.visionaware.org
- BETTER HEALTH CHANNEL. Vision loss and sport. Dostupné z: www.betterhealth.vic.gov.au

Čtěte dále