Co víme o svém zraku

Co víme o svém zraku

29. 6. 2008

Přestože je pro každého z nás zrak tak cenný smysl, mnoho lidí o jeho fungování příliš mnoho neví. Kromě toho, že základní znalosti ze školy se jim již dávno vypařily z hlavy, nemají jasno v onemocněních, které mohou jejich zrak ohrozit.

Přestože je pro každého z nás zrak tak cenný smysl, jehož ztráta znamená važný handicap, mnoho lidí o jeho podstatě a fungování příliš mnoho neví. Kromě toho, že základní znalosti ze školy se jim již dávno vypařily z hlavy, nemají jasno v onemocněních, které mohou jejich zrak vážně ohrozit.

Onemocnění oka a základní termíny by pro nás neměly být španělskou vesnicí

To, že většina z nás neví, jak přesně v oku účinkuje rhodopsin a neumí popsat zrakovou dráhu vedoucí impulsy z oka do mozku, není samozřejmě nic divného. Školní znalosti bez praktického užitku nám mohou přinést maximálně úspěch ve vědomostních soutěžích. Avšak plést si nejčastější onemocnění oka, neumět se jim vyhýbat a nerozumět ani slovo ze sdělení očního lékaře, to už může člověka mrzet.

Slovníček vysvětlí nejčastější odborné výrazy

Aby se každý mohl zorientovat v lékařských zprávách a sděleních, uvedli jsme na našich stránkách abecední slovníček pojmů, který základní odborné výrazy vysvětluje. Pokud v našem slovníčku některý termín nenajdete, neváhejte a napište nám.

Představa o stavbě oka může být užitečná

Přestože není třeba znát detaily a latinská pojmenování každé oční struktury, obecná představa je užitečná. Povědomí o tom, jak oko vypadá a jak vlastně funguje, nám totiž umožňuje představit si naše případné onemocnění a jeho podstatu. Ať už jde o krátkozrakost, šedý nebo zelený zákal, je dobré rozumět věcem, které nás mohou ohrozit. Pro představu o stavbě a funkci lidského oka můžete navštívit sekci Anatomie oka – obrázkový průvodce.

Anketa: co víte o svém zraku?

Zeptali jsme se několika lidí, co vědí o svém zraku. Naši respondenti byli většinou vysokoškolsky vzdělaní, odpovědi určitě nebyly nejhorší. Avšak přece někdy, zvláště v oblasti možných onemocnění, znatelně tápali. Výsledky naší miniankety a znalosti našich sedmi respondentů si můžete sami prohlédnout.

Nakonec, zodpovědět anketní otázky si můžete zkusit i vy.

  1. Jak se jmenuje struktura v oku, na které se tvoří obraz předmětů, na něž se díváme?
  2. Jak se tento obraz dostane z oka do mozku?
  3. Jaká onemocnění mohou podle vás nejvíce ohrozit váš zrak? Vyjmenujte maximálně tři nejdůležitější.
  4. Máte představu, co je to zelený zákal? Popište stručně podstatu tohoto onemocnění.
  5. Kdy jste byl/a naposledy u očního lékaře?

Správné odpovědi najdete zde.

Čtěte dále