Bolest očí může mít mnoho příčin

Bolest očí může mít mnoho příčin

11. 10. 2022

Většina z nás si umí dobře představit, jak vypadají unavené, bolavé, suché a zarudlé oči. V době počítačů a všudypřítomných obrazovek patří právě tyto příznaky mezi nejčastěji se vyskytující zdravotní problémy, se kterými se člověk běžně potýká.

Ani dostatečný odpočinek nezaručí zdravé oči

Dlouhá práce s počítačem či s jinými displeji, nadměrné sledování televize, nepravidelný spánek nebo namáhání očí čtením – to všechno se může podílet na vzniku podrážděných a unavených očí. Avšak tyto nebo jiné podobné příznaky se mohou objevit i zdánlivě bezdůvodně, aniž bychom své oči přespříliš namáhali. A bohužel existují i závažnější příčiny potíží s očima než jen blikající obrazovka nebo tlustý a napínavý román. Některé z těch nejčastějších uvádíme v následujícím textu.

Kde dále hledat příčinu bolavých očí?

Migréna je jedním z častých spouštěčů bolesti oka nebo očí. U některých lidí je právě tato bolest předzvěstí těžkého záchvatu migrény.

Zánět spojivek se také vyskytuje velmi často. Jeho příčiny mohou být rozmanité, kromě běžné virové infekce se může jednat i o infekci bakteriální nebo poškození chemickými nebo fyzikálními vlivy (UV záření).

Příčinou zanícených spojivek může být i alergická reakce. Mezi typické příznaky zánětu spojivek patří mírná bolest, svědění, zarudlé oči a také zánětlivý výtok z oka.

Dalším možným důvodem pociťované bolesti může být tzv. blefaritida - zánět okrajů očních víček. Zde jsou přítomné mazové žlázy, jejichž vývod se může ucpat a zanítit. Nejedná se o závažný stav, ale léčba bývá dost dlouhá a obtížná.

Ječné zrno (hordeolum) je také způsobeno zánětem, tentokrát sice některé ze žlázek umístěných u očního okraje, ale může se také projevovat bolestí celého oka. Léčba je většinou snazší než u blefaritidy a v mnoha případech bolestivý zánět oční žlázky sám odezní.

Ve vzácnějších případech nám citlivost a bolestivost očí může způsobit například infekce duhovky, či zánět optického nervu.

Rohovka a její poškození

Poškození rohovky se vyznačuje změnami na průhledné vrstvě předního povrchu oční koule. Ta může být poškozena mechanickými vlivy, například cizím tělesem v oku nebo příliš dlouhým nošením kontaktních čoček. Zvláště nevhodné a nebezpečné je používat kontaktní čočky delší dobu, než je určeno výrobcem, nebo je nosit přes noc, pokud k tomu nejsou výslovně určeny. Každé vážnější poškození rohovky – takzvaná abraze – vyžaduje odborný lékařský zásah.

Blefaritida je cizí název pro zánět okrajů očních víček. Tam jsou totiž přítomné mazové žlázy, jejichž vývod se může ucpat a zanítit. Nejedná se o závažný stav, ale léčba bývá dost dlouhá a pracná.

Ječné zrno – hordeolum – je také způsobeno zánětem, tentokrát některé ze žlázek umístěných u očního okraje. Léčba je většinou snazší než u blefaritidy a v mnoha případech bolestivý zánět oční žlázky sám odezní.

(vek, vfi)

Zdroje:

https://www.mayoclinic.org/symptoms/eye-pain/basics/causes/sym-20050744

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33775382/

Čtěte dále