4 rady, které vám pomohou vyrovnat se se ztrátou zraku

4 rady, které vám pomohou vyrovnat se se ztrátou zraku

27. 3. 2011

Některá onemocnění způsobující ztrátu zraku, jako je například diabetická retinopatie, se dají léčit, a zrak se pak podaří vrátit nebo zachovat. Jiná onemocnění bohužel léčit nedokážeme, a tak mohou nakonec způsobit slabozrakost nebo úplnou ztrátu zraku.

Některá onemocnění způsobující ztrátu zraku, jako je například diabetická retinopatie, se dají léčit, a zrak se pak podaří vrátit nebo zachovat. Jiná onemocnění bohužel léčit nedokážeme, a tak mohou nakonec způsobit slabozrakost nebo úplnou ztrátu zraku. I když se u nevidomých zdají jako největší problém potíže s mobilitou a zajišťováním běžného chodu domácnosti, významná je i emocionální stránka a nemalé nároky na psychiku.

Zde je několik tipů, které mohou pomoci vám nebo vašim blízkým vyrovnat se s vážným zrakovým postižením:

1. Získejte více informací – od svého lékaře, z veřejně dostupných materiálů nebo od jiných slabozrakých či nevidomých lidí. Výměna zkušeností a rady odborníků vám mohou v některých situacích významně pomoci.

2. Myslete na svou psychiku – stejně jako při dalších podobně závažných událostech v životě se mohou při ztrátě zraku objevovat pocity osamělosti, bezmoci, úzkosti a deprese. Nebojte se vybočit z denního stereotypu a udělat si více času na porozumění svým pocitům a vyrovnání se s nimi. Pokud vás trápí vážnější psychické problémy, poproste někoho z rodiny nebo přátele, ať vám pomohou vyhledat vhodného odborníka. Své problémy můžete svěřit psychologovi, psychiatrovi nebo specialistům zabývajícím se prací s nevidomými.

3. Naučte se novým dovednostem ve specializovaných kurzech – všední úkony jako oblékání nebo příprava jídla se bez pomoci zraku mnohdy stávají vyčerpávajícím dobrodružstvím. Některé organizace pořádají specializované kurzy pro nevidomé, ve kterých si mohou nové dovednosti postupně nacvičit.

4. Využijte pomůcky a zařízení pro usnadnění života – k dispozici jsou speciální brýle, čočky a zvětšovací skla, optoelektronické pomůcky, čtecí zařízení a specializovaný software, dále například zvukové orientační systémy, hodiny a jiné měřicí přístroje s hlasovým výstupem atd. V nabídce těchto specializovaných produktů a jejich dostupnosti není snadné se orientovat, poradit se můžete se svým lékařem nebo ve specializovaných prodejnách tyflopomůcek.

(vek)

Zdroj:
www.webmd.com

Čtěte dále