Potřebujete nové sluneční brýle? S námi vyberete správně!

Potřebujete nové sluneční brýle? S námi vyberete správně!

3. 8. 2015

Sluneční brýle zdaleka nepředstavují pouhý módní doplněk. Výběrem vhodného výrobku ochráníte své oči a předejdete nepříjemným zdravotním komplikacím. Jaké vlastnosti by měly ideální sluneční brýle mít?

Podobně jako kůži může ultrafialové záření poškodit také rohovku, čočku a sítnici oka. Zvyšuje tak riziko vzniku šedého zákalu, makulární degenerace a dalších očních onemocnění. Zvláště nebezpečné jsou pak paprsky, které se odráží od vysoce reflexních povrchů, jako je voda nebo sníh. Například lyžaři a snowboardisté jsou pak ohroženi takzvanou sněžnou slepotou, při které se na povrchu rohovky vytváří bolestivé puchýřky. Přestože jde o onemocnění léčitelné, jde o velmi nepříjemný stav, který dokáže zkazit celou dovolenou. Sluneční brýle s UV filtrem chrání také před tvorbou nevzhledných vrásek či před rakovinou pokožky, která je v okolí očí velmi jemná a zvláště citlivá.

Problémy až po letech

Poškození oka slunečními paprsky může být takzvaně kumulativní, to znamená, že se zdravotní následky mohou projevit až po mnoha letech, kdy nebylo oko chráněno. Proto je třeba na brýle nezapomínat a nosit je, kdykoliv je to nezbytné. To je zvláště důležité u dětí. Tím, že si na brýle zvyknou, pak budou jejich používání během života považovat za něco zcela přirozeného.

Žádané vlastnosti

Ačkoliv nemusí být cena brýlí garancí jejich vhodnosti, nápadně levné výrobky bez certifikátu kvality raději nekupujte. Při výběru se zaměřte na následující vlastnosti:

  • Tvar brýlí. Měly by dokonale sedět a nikde netlačit. Aby ochránily také okolí očí, musí dosahovat až k lícním kostem.
  • Tónování skel. Například žluté či oranžové zbarvení je vhodné pro sport, hnědé či šedé pro řidiče, modrému by se naopak šoféři měli vyhnout, protože nepříznivě ovlivňuje vnímání barev.
  • UV filtr. Nejkvalitnější je označen číslem 400, ten poskytuje téměř stoprocentní ochranu před UV zářením.
  • Prostupnost světla. Zde neplatí, že čím tmavší skla, tím vyšší ochrana. I čiré brýle mohou mít kvalitní UV filtr.
  • Polarizační filtr. Je vhodný zejména pro řidiče, zabraňuje oslnění a minimalizuje nežádoucí odlesky světla, například od vodní plochy.

(veri)

Zdroj:
www.webmd.com

Čtěte dále