Přeskočit navigaci Úvodní stránka O projektu Redakční rada Informace pro média Napsali o nás Kontakt RSS

NovinkyNezabírají vám léky na zelený zákal? Variantou je operace

 

Novinky

Nezabírají vám léky na zelený zákal? Variantou je operace

Glaukom umí člověka pozvolna připravit o zrak. Je proto nutné na toto nebezpečí myslet a nechávat si pravidelně oči kontrolovat u odborníka. Čím dříve se na případný problém přijde, tím větší je šance postup nemoci zastavit či alespoň zpomalit.

Nezabírají vám léky na zelený zákal? Variantou je operace
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Způsob léčby glaukomu závisí na několika faktorech. Lékař musí vzít v úvahu:

  • typ zeleného zákalu,
  • závažnost onemocnění,
  • reakci pacienta na konkrétní druh terapie.

Pro úspěšnost léčby je samozřejmě klíčová včasná diagnostika a rychlé zahájení terapie. Stále totiž platí jedno – zelený zákal se nedá zcela vyléčit. Moderní medicína ale umí vývoj onemocnění zastavit a předejít tak závažným poruchám zraku vedoucím až ke slepotě. Jaké možnosti léčby jsou v současnosti dostupné?

Začíná se léky

Konzervativní řešení, tedy neoperativní, je většinou prvním, které lékaři zvolí. Pacientům jsou podávány účinné látky nejčastěji ve formě očních kapek. Ty snižují nitrooční tlak, a to buď zvýšením odtoku nitrooční tekutiny, nebo omezením její tvorby. Aby léčba byla účinná, je nutné aplikovat kapky pravidelně a na kapání nezapomínat. Důležitou součástí terapie jsou také pravidelné kontroly u očního lékaře.

Operace se někdy opakuje 

Když léky nezabírají, je další variantou operace. Zákrok se provádí pomocí laserových přístrojů nebo klasickým chirurgickým výkonem v oku. Existuje více druhů operací zeleného zákalu. 

Laserová trabekuloplastika. Tato metoda je vhodná zejména k řešení glaukomu s otevřeným úhlem. Může být také první volbou u pacientů, kteří nemohou brát oční kapky. Podle typu použitého laseru se rozlišuje tzv. argonová laserová trabekuloplastika a selektivní laserová trabekuloplastika. Oba způsoby ve výsledku zlepšují odtok tekutiny z oka, čímž se snižuje nitrooční tlak. Při argonové trabekuloplastice se do místa trabekulární tkáně laserem vypálí malé dírky. Tím se stimuluje odtokový systém oka. Selektivní typ zákroku využívá laser, který vysílá pulzy o velmi nízké energii. Jsou zacíleny pouze na určité buňky v komorovém úhlu, což vede k menšímu jizvení v místě výkonu. Ani úspěšná laserová trabekuloplastika ovšem glaukom definitivně neřeší. Někdy je nutné operaci opakovat. Pacienti obvykle musí pokračovat i v léčbě očními kapkami.

Laserová iridotomie. Tento způsob terapie léčby je preferován u lidí s glaukomem s uzavřeným úhlem a u osob s velmi úzkým komorovým úhlem. Pomocí laseru se v tkáni duhovky vytvoří malé dírky o velikosti špendlíkové hlavičky. Ty pak umožní odtok nitrooční tekutiny. 

Iridektomie. Pokud laserová iridotomie nevede k úspěchu, další šancí je iridektomie. Jedná se o operační zákrok, při kterém se chirurgickou cestou odstraní malé kousky duhovky. 

Trabekulektomie. Mezi sklérou a rohovkou se vytvoří malý otvor umožňující filtraci nitrooční tekutiny. Tato metoda, směřující ke snížení nitroočního tlaku, bývá účinná asi u tří pacientů ze čtyř. Mnoho z nich dokonce zbaví nutnosti užívat dále oční kapky. Opakování operace ovšem není v některých případech vyloučeno.

Drenážní implantáty. K jejich aplikaci se přistupuje obvykle po selhání jiných operačních metod včetně trabekulektomie. Drenážní implantáty jsou složeny z tenkých plastových trubiček, které odvádějí tekutinu z oka pod spojivku. Tam je umístěna druhá část implantátu ve tvaru destičky. Pod destičkou se vytvoří jakýsi zásobník nitrooční tekutiny, odkud se tekutina může dále vstřebávat do okolních cév.  

(svat)

Zdroj:
www.aao.org

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 8

Čtěte také..

Pět nejčastějších mýtů o zeleném zákalu

Pět nejčastějších mýtů o zeleném zákalu

Riziko oslepnutí je s věkem vyšší než riziko rakoviny prsu a prostaty

Riziko oslepnutí je s věkem vyšší než riziko rakoviny prsu a prostaty

Zelený zákal a kontaktní čočky: jde to dohromady?

Zelený zákal a kontaktní čočky: jde to dohromady?

Na vzniku zeleného zákalu se může podílet i diabetes

Na vzniku zeleného zákalu se může podílet i diabetes

Chcete mít opravdu dobře vyčištěné brýle? Zkuste ultrazvuk!

Chcete mít opravdu dobře vyčištěné brýle? Zkuste ultrazvuk!

V léčbě zeleného zákalu mohou v budoucnu pomáhat i kmenové buňky

V léčbě zeleného zákalu mohou v budoucnu pomáhat i kmenové buňky

 

Velikost písma:

A A A

Vyhledávání

 
 

E-mailový zpravodaj

 

Poradna lékaře

 

Hrozí Vám glaukom?

Zodpovězte několik otázek a poraďte se s lékařem.

Otestovat se stáhnout dotazník v PDF
 

Soute�te s n�mi

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

 

Spolupracujeme

 
 
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Poruchy imunity