Kontaktní čočky s nanodiamanty usnadní léčbu zeleného zákalu

Kontaktní čočky s nanodiamanty usnadní léčbu zeleného zákalu

30. 9. 2014

Zelený zákal je jednou z nejčastějších příčin slepoty na celém světě. Kvůli jeho plíživému a nenápadnému průběhu bývá léčba v počátcích zanedbávána. Pro pacienty však svítá naděje v podobě nových kontaktních čoček s nanodiamanty, které umožní snadné a postupné uvolňování léku.

Postrach očních lékařů

Zelený zákal je pro oční lékaře denním chlebem. Jenom ve Spojených státech amerických trpí tímto onemocněním zhruba 2,2 milionu obyvatel. Vědci z univerzity v Los Angeles proto vytvořili nové kontaktní čočky s nanodiamanty, které by v blízké budoucnosti mohly zlepšit léčbu zeleného zákalu. V současnosti jsou postižení jedinci nejčastěji léčeni očními kapkami. Léky v nich obsažené snižují produkci komorové tekutiny v oku nebo zlepšují její odtok. Současná léčba má však několik nevýhod. Kapky mohou způsobit nežádoucí účinky v podobě suchých očí, světloplachosti a bolesti hlavy. Mnoho pacientů také nedodržuje dávkovací režim a snižuje tak účinnost léčby. Navíc se předpokládá, že do postižené oblasti pronikne pouze 5 % dávky léku.

Budoucnost patří nanodiamantům

  • Výzkumný tým vytvořil kontaktní čočky, které napustil směsí nanodiamantů a léčiva proti zelenému zákalu. Vědci připodobňují nanodiamanty miniaturním fotbalovým míčům, jež jsou na sebe schopny navázat celou řadu chemických sloučenin.
  • Omýváním kontaktních čoček slzami dochází k postupnému uvolňování léčiva z vazby na nanodiamanty. Lékaři v tomto případě použili klasický lék proti zelenému zákalu – timolol. Ten se odpoutává z nanodiamantů působením lysozymu, enzymu obsaženého v lidských slzách.
  • Mnoho lékařů v tomto směru léčby vidí budoucnost. Postupným uvolňováním léku dochází k vyšší efektivitě terapie. Pacientům také odpadne nutnost myslet na opakovanou aplikaci očních kapek.
  • Nové kontaktní čočky se prakticky neliší od těch současných, což umožní jejich pohodlné nošení. Léčivo by se navíc mělo uvolňovat až po dobu 1 měsíce.

Nová léčba v podobě kontaktních čoček je však zatím sladkou hudbou budoucnosti. Na jejich uvedení na trh si nejspíše ještě nějakou chvíli počkáme. Do té doby je stále nejúčinnější léčbou aplikace očních kapek. K dosažení výsledného efektu je však potřeba oči poctivě prokapávat podle pokynů lékaře.

(holi)

Zdroj: www.medicalnewstoday.com

Čtěte dále