Jak předejít unaveným očím z počítače – 2. část

Jak předejít unaveným očím z počítače – 2. část

15. 10. 2008

Problémy s unavenýma očima má téměř každý člověk, který používá v práci po celý den počítač. Dodržováním jednoduchých pravidel ale můžete svým očím výrazně ulevit.

Problémy s unavenýma očima má téměř každý člověk, který používá v práci po celý den počítač.

Dodržováním jednoduchých pravidel ale můžete svým očím výrazně ulevit.

Tipy pro předcházení únavě očí:

Správně si nastavte obrazovku počítače

Nejen správné nastavení jasu a kontrastu je u počítače důležité. Také velikost a barva písma na obrazovce hrají důležitou roli. Patříte mezi ty, kdo na monitoru každodenně luští „blechy“? Pak své oči unavujete daleko více a rychleji než váš kolega s optimálně nastavenými parametry. A jaká je ta „správná“ velikost písma? Pro každého jiná. Co vyhovuje jednomu, nemusí být ideální pro druhého. Pokud čtete velikost písma bez problémů a bez námahy, je to přesně ono.

Barvu písma zvolte nějakou klidnou, nerušivou a neutrální, jako je například černý text na bílém pozadí. Vše lze nastavit přímo ve Windows, v ovládacích panelech v menu Zobrazení. Pokud jste nuceni pracovat na internetu v prohlížeči, zkontrolujte si správné nastavení v menu Nástroje/Nastavení.

Snažte se více mrkat

Při práci na počítači lidé mrkají až pětkrát méně než normálně. Tento pohyb očních víček je přitom velice důležitý. Zvlhčuje totiž oči a zabraňuje tak jejich vysychání – a tedy i rychlejšímu nástupu únavy. Snažte se proto vědomě mrkat častěji. Pokud máte s vysychajícíma očima přesto problém, zkuste používat kapky, které oči dokážou dostatečně zvlhčit. Tip: Zkuste každých dvacet minut desetkrát pomalu na delší chvilku zavřít oči (jako byste usínali), pomůžete tím své oči znovu zvlhčit.

Dělejte si pravidelné přestávky

Abyste snížili riziko tzv. computer vision syndromu (tedy problémům vzniklým dlouhodobým díváním se do monitoru počítače) a bolesti zad a krku, dělejte si pravidelné přestávky v práci a projděte se po místnosti. Mnoho pracovníků totiž často využívá jen pauzu na oběd a jinak stále koukají do počítače. Podle výzkumu amerického Národního institutu pro zdraví a bezpečnost při práci je pro oči daleko lepší několik kratších přestávek v průběhu celého dne než jen jedna delší.

Zkuste oční gymnastiku

Chcete-li snížit riziko únavy očí, zkuste přibližně každých dvacet minut odvrátit zrak od počítače a zaměřit se nějaký vzdálený předmět a jezdit přitom očima nahoru a dolů. Další možností je zaměřovat se střídavě na blízké a vzdálené předměty a opakovat toto cvičení nejméně desetkrát. Tím se uvolní okohybné svaly a únava se dostaví pomaleji.

Vytvořte si optimální pracovní prostředí

Správné držení těla je jednou z nejdůležitějších věcí, která ovlivňuje nejenom takové věci, jako jsou bolesti zad a krční páteře, ale může i zlepšit vidění. Je proto nezbytně nutné, abychom používali správný ergonomický nábytek. Jen tak totiž lze být očima od obrazovky ve vzdálenosti přibližně 20–24 cm. Pokud často na počítači i píšeme, rozhodně se vyplatí i ergonomická klávesnice a podložka pod myš. V případě nošení brýlí je dobré nechat si od očního lékaře předepsat brýle přímo na počítač. Kontaktní čočky na tuto činnost naopak příliš vhodné nejsou, protože mohou oči více vysušovat.

Pokud budeme všechny tyto zásady pečlivě dodržovat, můžeme se problémů s unavenýma očima vyhnout. Vyžaduje to ale trpělivost, výsledek však pocítíte (a hlavně uvidíte) sami.

Další tipy, jak zatočit s únavou očí, najdete zde: Jak předejít unaveným očím z počítače – 1. část

(kam)

Zdroj: http://www.allaboutvision.com

Čtěte dále