Hlídejte si nitroční tlak, vyšší hodnoty škodí!

Hlídejte si nitroční tlak, vyšší hodnoty škodí!

21. 9. 2014

Zvýšeným tlakem mohou trpět nejen vaše srdce a cévy, ale také oči. Prostředí uvnitř oka je totiž vyplněné tekutinou, která se v ideálním případě pravidelně tvoří a odtéká. Jakmile ale dojde k nerovnováze a tekutina se začne hromadit v oku, zrak je v ohrožení.

Odhalit zvýšený nitrooční tlak sami nezvládnete. Neprojevuje se zarudnutím, pálením ani bolestí očí, takže na něj lidé často nemyslí. Pravidelná prohlídka u očního lékaře ale dokáže hypertenzi zjistit velmi rychle a jednoduše. Čím dříve se tak stane, tím lépe. Dlouhodobé působení tlaku na okolí očního bulbu totiž znamená nevratné poškození očního nervu.

Pozor na rizika

Faktorů, které nitrooční tlak zvyšují, je několik. Mezi ty nejvýznamnější patří následující:

  • Zvýšená tvorba nitrooční tekutiny. Ta je tvořena ciliárním tělískem, orgánem uloženým za duhovkou. Tato tekutina je mimo jiné nezbytná pro udržení tvaru oka, které je tvořené pouze měkkými strukturami a bez vyplnění by splasklo. Pokud se jí ale tvoří příliš, oko zvětšuje svůj objem a tlak na okolní struktury se zvyšuje.
  • Nedostatečný odtok tekutiny. Důsledky jsou stejné, jako když se jí tvoří příliš.
  • Působení některých léků. Například steroidní přípravky pro léčbu astmatu mohou mít na nitrooční tlak nepříznivý vliv. Pokud vám byly předepsány jakékoliv steroidy, nechte si zkontrolovat hodnotu nitroočního tlaku před tím, než je začnete užívat.
  • Poranění oka. To může způsobit jak nadměrnou aktivitu ciliárního tělíska, tak pomalé odtékání tekutiny z oka. Následky mohou být přitom patrné až za několik let od úrazu.

K výše uvedeným faktorům se přidávají ještě genetika, věk i rasa. Glaukom si ale nevybírá a může postihnout každého. Nezapomínejte proto na pravidelné prohlídky u očního lékaře, i když zatím žádné potíže nepociťujete. Každý dospělý starší 40 let by měl znát hodnotu svého nitroočního tlaku.

(jez)

Zdroj: www.allaboutvision.com

Čtěte dále