Existují preventivní opatření proti glaukomu? Odpovídá MUDr. Petr Výborný, CSc.

Existují preventivní opatření proti glaukomu? Odpovídá MUDr. Petr Výborný, CSc.

20. 10. 2016

MUDr. Petr Výborný, CSc. je oční lékař s více než 30letou praxí. V současné době působí jako vedoucí lékař Glaukomového centra oční kliniky 1. LF UK a ÚVN. Nyní exkluzivně odpovídá přímo na vaše dotazy zaměřené na život se zeleným zákalem.

1. Známé zjistili zelený zákal. Já sama žádného očního lékaře nenavštěvuji, ráda bych se ale nechala vyšetřit. Zajímalo by mě, jestli je toto vyšetření hrazeno zdravotní pojišťovnou. Jsem už v důchodu a nemůžu si dovolit platit vysoké částky.

Objednejte se ke svému očnímu lékaři na standardní oční vyšetření. Bude-li třeba, budou následovat další, speciální oční vyšetření se zaměřením na glaukom (zelený zákal). Má-li zdravotnické zařízení smlouvu s vaší zdravotní pojišťovnou, jsou bezplatná. Hradí se pouze vyšetření morfologickou zobrazovací technikou (OCT, HRT, GDx), a to podle ceníku ordinace.

2. Dobrý den, před pěti lety mi zjistili zelený zákal. Paní doktorka mi předepsala kapky, které si pravidelně kapu. V poslední době se mi stává, že mě pak začnou štípat oči. Chtěl jsem se zeptat, zda můžu na to pálení použít běžné oční kapky. Nemůže mi to více uškodit?

Subjektivní potíže (pálení, řezání, svědění, zarudnutí) mohou nastat ihned po zahájení léčby anebo i po několika letech. Příčinou může být podráždění účinnou látkou nebo pomocnou látkou – nejčastěji konzervačními činidly. Místo aplikace dalších očních kapek na zmírnění těchto potíží je vhodnější změna léčby.

3. Pomáhá při léčbě zeleného zákalu konzumace potravinových doplňků? Jaké případně doporučujete?

V dostupných zdrojích lze nalézt větší množství různých potravinových doplňků, které mají mít podpůrný účinek v léčbě glaukomu – zeleného zákalu. Žádné randomizované klinické studie to jednoznačně neprokazují. Proto také jsou k dispozici ve formě potravinových doplňků, a nikoliv jako léčiva.

4. Existují nějaká doporučení, jak zelenému zákalu předejít? Mám na mysli třeba omezit sledování televize, práci na počítači apod. V rodině jím trpí babička a tatínek a já mám strach, že taky onemocním. Děkuji za odpověď.

Žádná prevence vzniku nejčastější formy, primárního glaukomu s otevřeným komorovým úhlem, neexistuje. Jsou vhodná preventivní vyšetření, která při pozitivním nálezu poskytují výhodu včasného zahájení léčby a tím snížení pravděpodobnosti vzniku funkčních změn.

5. Jsem ve čtvrtém měsíci těhotenství a dnes mi paní doktorka zjistila glaukom. Zatím mi doporučila kapat, pak se prý uvidí… Nemůžou léky (nebo případně operace) nějak poškodit miminko?

Zvláště v období těhotenství a kojení je třeba při stanovení diagnózy glaukomu a zahájení léčby postupovat velmi opatrně. Samo zjištění vyššího nitroočního tlaku, nejasný nález při vyšetření zorného pole nebo odchylka od normy při vyšetření OCT nebo HRT k diagnóze nestačí. Léky mohou mít nežádoucí účinky, a je proto vhodné konzultovat situaci ve specializované glaukomové poradně.

6. Včera mi na kontrole u očního lékaře přišli na zvýšený tlak v oku, prý mají podezření na zelený zákal. Na další vyšetření mám jít až za tři týdny. Můžete mi poradit, co to pro mě znamená? Musím jít na operaci?

Znamená to jenom to, že diagnóza glaukomu ještě není stanovena. Je nutné vyčkat na výsledky dalších vyšetření. Zatím není zahájena ani léčba očními kapkami, není tedy žádný důvod stresovat se operací.

7. Dočetl jsem se, že na glaukom pomáhá tekutý přípravek z cannabisu. Vy sám byste marihuanu doporučil?

V souladu s platnou legislativní úpravou je možno indikovat léčbu glaukomu konopím pouze u některých speciálních bolestivých stavů. Lék může v tomto případě předepisovat pouze oční lékař mající k tomu oprávnění vystavené Státním ústavem pro kontrolu léčiv, a to formou elektronického receptu.

8. Nosím kontaktní čočky, teď mi ale diagnostikovali zelený zákal. Je vhodné je nosit nadále, nebo mám dát raději přednost brýlím?

Chronický prostý glaukom neznamená kontraindikaci nošení kontaktních čoček. Je však třeba aplikovat oční kapky tehdy, když kontaktní čočky vloženy nejsou

9. Je mi 21 let, glaukom mám od dětství. Ráda bych teď začala užívat antikoncepci… Chci se zeptat, jestli mi může nějak uškodit.

Nejsou žádné relevantní kontraindikace perorální antikoncepce u pacientek s chronickým prostým glaukomem. Je vhodné konzultovat aktuální zdravotní stav nejen s gynekologem, ale i s očním lékařem.

10. Dobrý den, můj manžel bere léky na vysoký tlak (Prestarium neo). Nyní mu přišli na zelený zákal a dostal prášky (Diluran). Mám strach, aby tyhle léky neměly negativní vliv na jeho krevní tlak. Můžete mi poradit?

Aplikace Diluranu může způsobit vážné nežádoucí účinky i subjektivní potíže. Podávání tohoto léku na omezenou dobu je možné při současném sledování praktickým lékařem. Ve většině případů je možné vést dlouhodobou léčbu glaukomu s použitím jiných léků.

11. Jsem pět let po transplantaci ledviny. Jaké řešení zeleného zákalu byste mi doporučil? Můžu normálně brát oční kapky? Děkuji.

Řešení by měl stanovit váš lékař-specialista na glaukom ve spolupráci s internistou-neurologem a praktickým lékařem na základě dobré znalosti průběhu vaší dosavadní léčby a aktuálního zdravotního stavu. Pestrá paleta antiglaukomových léků umožňuje vybrat bezpečnou léčbu.

Čtěte dále