Deset tipů, jak si u počítače neničit oči

Deset tipů, jak si u počítače neničit oči

28. 12. 2015

Sedavé zaměstnání a neustálé hledění do monitoru se podepisuje i na našem zraku. Hrbíme se, mžouráme na klávesnici a studený jas okolního osvětlení nás bodá do očí. Nabízíme pár rad, jak situaci zlepšit.

Práce s počítačem je pro naše oči namáhavá. Jejich dlouhodobé zatěžování vede velmi často ke vzniku tzv. syndromu počítačového vidění. Tento syndrom se může projevit celkovou nebo oční únavou, sníženou produktivitou, zarudnutím očí nebo rozmazaným viděním. Riziko těchto obtíží ale můžete snížit dodržováním následujících pravidel.

  1. Choďte na prohlídky. Pravidelné kontroly očí u specialisty jsou tou nejlepší prevencí. Důležité je informovat lékaře o tom, jak často s počítačem pracujete a v jaké pracovní vzdálenosti.
  2. Upravte osvětlení. Umělé ozáření v místnosti, kde používáte počítač, by mělo být tlumenější. Kupte tedy spíše žárovky s nižší intenzitou nebo fluorescenční zářivky. Světlo z venku regulujte pomocí žaluzií nebo rolet. Na monitor by nemělo dopadat přímé světlo, nevhodné je tedy jeho umístění v blízkosti oken.
  3. Snižte odlesky. Používání antireflexních filtrů nebo přímo monitorů zmírní oslnění a uleví očím.
  4. Pořiďte si moderní typ. LCD monitory jsou ke zraku šetrnější než CRT obrazovky. Pokud používáte CRT monitor, obnovovací frekvence by rozhodně neměla být nižší než 75 Hz, aby nedocházelo k přetěžování očí.
  5. Dbejte na správné nastavení. Jas a kontrast by měly být stejné jako okolní prostředí. Nejvhodnější barevná kombinace pro zrak je černý text na bílém pozadí.
  6. Mrkejte. Při práci u počítače mrkáme mnohem méně než obvykle, což zvyšuje riziko vzniku suchého oka. Snažte se proto cíleně mrkat častěji.
  7. Procvičujte oči. Každých 20 minut se místo do monitoru zadívejte po dobu 20 sekund na nějaký vzdálený předmět. Dalším cvičením je hledět střídavě na vzdálenější a bližší předmět.
  8. Nezapomínejte na přestávky. Několik krátkých pětiminutových pauz během dne oči osvěží a pomůže jim se uvolnit.
  9. Dodržujte správnou vzdálenost. Oči by měly být od počítače ve vzdálenosti 50 až 60 cm. Střed monitoru by měl být nastaven v úhlu 10 až 15 stupňů pod úrovní zraku.
  10. Vyměňte čočky za brýle. Čočky k práci s počítačem nejsou vhodné, protože mohou více vysušovat oči. Noste proto raději brýle nebo si nechte předepsat speciální brýle pro práci s počítačem.

(svat)

Zdroj:
www.allaboutvision.com

Čtěte dále