Přeskočit navigaci Úvodní stránka O projektu Redakční rada Informace pro média Napsali o nás Kontakt RSS
 

Poradna lékaře


 Hledat  

Nalezeno 2299 záznamů z celkového počtu 2299, zobrazeny 41. - 45.

 1  2  3  4  5  6  7  8  [ 9 ]  10  11 

Dobrý den, dovolím si reagovat na předchozí odpověď. Píšete, že při glaukomu se ztenčuje vrstva nervových vláken na sítnici (a při tom může dojít ke vzniku hemorrhagie, na kterou jsem se původně ptala). I když nejsou projevy zhoršení zrakových funkcí, ubývají ale oční nervy a tím přece glaukom postupuje. Logicky bych myslela, že jde tedy o zhoršení, když se nervová vlákna ztenčují. Kapky přece mají vývoj glaukomu pozastavit, takže když léčba zůstane stejná, budou oční nervy stále ubývat a glaukom se bude pomalu i při pravidelném kapání zhoršovat. Bojím se pak, zda za pár let nemohu tak přijít o zrak úplně. A v tom případě bych ani nechápala funkci kapek, když i při nich dochází ke ztenčování nervových vláken? Jak dlouho se takto může zraková ostrost a zrak vůbec zachovat? Děkuji.
V průběhu života odumírá určitý počet buněk, a to nejen nervových. U glaukomu se jedná o sítnicové gangliové buňky, tím dochází i ke ztenčování vrstvy sítnicových nervových vláken. Průběh tohoto procesu se v klinické praxi monitoruje pomocí morfologických zobrazovacích testů (např.OCT, HRT), které podstupujete při pravidelných kontrolách. O progresi nebo kompenzaci stavu usuzuje lékař podle dynamiky nálezů v časovém horizontu, tedy při porovnání těchto dílčích výsledků v čase. K posouzení kompenzace nebo zhoršení zrakovýh funkcí slouží funkční testy, např. vyšetření zorného pole (perimetrie). Aktuální dostupná léčba očními kapkami ovlivňuje hlavní rizikový faktor - vyšší nitrooční tlak - cílem je snížení nitroočního tlaku na bezpečnou hranici, kdy nevzniká poškození -ta je však individuální. Pokud dochází přesto k progresi, může být indikována laserová nebo chirurgická léčba. Průběh onemocnění je nejlépe konzultovat s ošetřujícím specialistou, který má veškeré výsledky k dipozici.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat mám glaukom s otevřeným úhlem a kapala jsem carteol kvůli těhotenství ten mi před týdnem lékař zrušil byla jsem v 8 tydnu těhotenství,ale minulý pátek jsem zjistila dle UZ zamlklý potrat vám byla jsem v pondělí na revizi dutiny děložní.Dnes jsem navštívila opět očního lékaře tlak nitrooční na obou očí je 20 bez týden kapání kapek carteol.Dnes mi lékař oznámil, že mi kapky nepředepisuje kvůli dalšímu těhotenství,ale já se bojím, že několik měsíců budu chodit s vysokým nitroočním tlakem, který poškozuje oční nerv.Muzete mi prosím poradit jsem trochu bezradná.
U těhotných žen s glaukomem, a také v době kojení, je třeba zvážit míru rizika jak pro matku, tak pro plod, a poté kojeného potomka. V daném případě je situace taková, že je třeba řešit zachování zrakových funkcí matky, neboť těhotná není, tedy léčit. Další průběh bude záležet na plánovaném termínu otěhotnění.
Dobrý den, nedávno mi byl diagnostikován glaukom. Mám předepsány jednorázové oční kapky Monopost 50, které si mám kapat na noc. Zároveň trpím syndromem suchého oka spojeného s alergií, takže si kapu ráno a večer Hylo Protect (nyní je údajně nahrazen kapkami Hylo Dual). Na kapkách Hylo je uvedeno, že se kapou jako poslední. Mám tedy večer napřed kapat Monopost a po určité době (jaké?) teprve kapat kapky na zvlhření oka jako poslední? Děkuji za odpověď.
Léčba glaukomu pomocí účinné látky, kterou aplikujete, je indikována 1x denně večer. Pokud potřebujete aplikovat také umělé slzy, kde je v informacích uvedeno, že se mají kapat jako poslední, tak není nic jednoduššího, než je kapat jako poslední. Pokud je nutná léčba několika léky ve formě očních kapek, je třeba dodržovat pravidlo časového odstupu mezi aplikacemi tak, aby nedošlo k výplachu očních kapek, které byly aplikovány dříve. Tato doba je v řádu několika minut.
Dobrý den, léčím se rok s glaukomem normotenzním, bude mi 60 let. Kapu 1x denně Taflotan. Při poslední kontrole nález: při okraji papily ZN vpravo u č. 6,5 čárkovitá hemoragie peripapilárně. O jakou jde komplikaci? Lékařka mi žádnou jinou léčbu nenasadila, prý jde o vývoj glaukomu, víc mi nevysvětlila. Jde tedy zřejmě o zhoršení? A jak je to závažné a jak by se mělo postupovat dál, aby se nález nezhoršoval? Děkuji.
Drobné krvácení při okraji papily zrakového nervu bývá doprovodným jevem glaukomu, který nemívá žádné projevy zhoršení zrakových funkcí. Nebývá ani indikací ke změně léčby.Při ztenčování vrstvy nervových vláken na sítnici může dojít ke změně průběhu cévy, a tím mechanicky ke vzniku čárkovité hemorrhagie, která se následně vstřebá.
Dobry den, potrebuji informace k nasledujicimu problemu. Byla jsem na ocni pohotovosti s mirnymi zablesky v oku. Po nekolika vysetrenich mi pan doktor provedl osetreni laserem udajne trhlinky v sitnici. Vysetreni bylo velmi bolestive a po vysetreni mam v levem oku pohyblivy utvar, ktery mi ocni lekarka diagnostikovala jako weisuv prstenec, s tim, ze to nejde odstranit. Je to velmi neprijemne a nebyla mi ani provedena kontrola praveho oka , protoze mi doktorka rekla ze nema cas at prijdu za pul roku.Prosim o moznost vysetreni na nejakem specializovanem pracovisti i za cenu ze si vysetreni zaplatim. Dekuji za odpoved.
Laserové ošetření při trhlině v sítnici je jeden z možných terapeutických postupů. Při tomto nálezu mohou být jako doprovodný jev plovoucí sklivcové zákalky, drobné krvácení, apod. Po zákroku jsou prováděna kontrolní oftalmologická vyšetření. Pokud chcete konzultovat stav na jiném pracovišti, máte nárok na výpis z dokumentace a s ním i možnost jiné pracoviště navštívit. Termíny ovšem záleží na volné kapacitě vybraného centra. Naše poradna se nemůže zabývat doporučením na některé pracoviště, záleží na výběru pacienta. Jako informační zdroj mohou sloužit webové stránky pracovišť specializovaných na léčbu chorob sítnice, případně reference léčených pacientů.

 

Velikost písma:

A A A

Vyhledávání

 
 

E-mailový zpravodaj

 

Poradna lékaře

 

Hrozí Vám glaukom?

Zodpovězte několik otázek a poraďte se s lékařem.

Otestovat se stáhnout dotazník v PDF
 

Soute�te s n�mi

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

 

Spolupracujeme

 
 
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida