#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Zelený zákal má svůj den

Zelený zákal má svůj den

6. 3. 2008

Protože zpočátku „okrádá“ člověka o zrak, aniž si toho nemocný člověk všimne, bývá zelený zákal také označován jako „plíživý zloděj zraku“.

Letos poprvé si připomeneme Světový den glaukomu, který bude každoročně připadat na šestého března. Tento den vyhlásily společně dvě největší světové organizace zabývající se problematikou zeleného zákalu – Světová glaukomová asociace a Světová asociace glaukomových pacientů.

Moto Světového dne glaukomu

K uvedení nového dne do kalendáře vybrali pořadatelé následující moto: "Zaostřeno na glaukom: 50/50 - nedejte zelenému zákalu šanci poškodit váš zrak" .

Co znamená 50/50:

  • 50 % pacientů s glaukomem s otevřeným úhlem neví o svém onemocnění
  • 50 % pacientů s glaukomem s uzavřeným úhlem neví o svém onemocnění
  • 50 % diagnostikovaných glaukomatiků není léčeno
  • 50 % lidí nemělo nikdy změřený nitrooční tlak

Plíživý zloděj zraku

Glaukom neboli zelený zákal tvoří celosvětově druhou nejčastější příčinu slepoty a zároveň je toto onemocnění zákeřné v tom, jak pomalu a nenápadně postupuje. Protože zpočátku „okrádá“ člověka o zrak, aniž si toho nemocný člověk všimne, bývá zelený zákal také označován jako „plíživý zloděj zraku“.

Světový den glaukomu si připomenou lidé po celém světě, a ani Česká republika nezůstane stranou dění. Česká glaukomová společnost chystá vydání informační brožury pro veřejnost a Oční klinika Všeobecné fakultní nemocnice spolu s Ústřední vojenskou nemocnicí ve Střešovicích se chystají vydat rovnou celou knihu. Bude se jmenovat „Glaukom: vybrané kapitoly“.

Proč potřebujeme Světový den glaukomu

Jeden ze zakladatelů Světového dne glaukomu, profesor Robert Rich, zdůvodňuje vznik nového data v kalendáři takto: „Protože zelený zákal útočí tak nenápadně a postupně, je velice důležité informovat veřejnost o významu jeho včasného zachycení a rozpoznání. Je prostě nepřijatelné, že tak mnoho lidí doposud téměř nic neví o onemocnění, které způsobuje trvalou slepotu. Více informací by měli dostat především ti lidé, kteří mají vyšší riziko rozvoje zeleného zákalu.“

Komu hrozí zelený zákal

Ačkoliv zeleným zákalem může onemocnět kdokoliv, existují lidé, jimž hrozí o něco více než ostatním. Mezi ně patří v první řadě pacienti se zvýšeným nitroočním tlakem, dále osoby ve věku nad 45 let a ti, u nichž některý z příbuzných již zeleným zákalem onemocněl. Na pozoru by se měli mít také silně krátkozrací lidé nebo lidé, kteří v minulosti prodělali nějaký úraz oka.

(vek)

Čtěte dále