Přeskočit navigaci Úvodní stránka O projektu Redakční rada Informace pro média Napsali o nás Kontakt RSS

NovinkySe zeleným zákalem k zubaři

 

Novinky

Se zeleným zákalem k zubaři

Nejen pro očního lékaře, ale také pro stomatologa je důležité vědět, že trpíte zeleným zákalem. Můžete si ušetřit zdravotní nepříjemnosti.

Se zeleným zákalem k zubaři
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Zelený zákal neboli glaukom je skupina onemocnění postihující oči. Charakteristickým rysem je zvýšený nitrooční tlak tekutiny vyplňující oči, odborně se jí říká komorová voda. Normální tlak komorové vody je dán rovnováhou mezi její tvorbou a jejím vstřebáváním. V důsledku narušení této rovnováhy dochází k hromadění komorové vody v oku a tím k nárůstu nitroočního tlaku. Výsledkem těchto procesů je postupné zhoršování zraku, až úplná slepota.

Na vzniku glaukomu se podílí celá řada faktorů, každý z nich u jednotlivých pacientů různým dílem, od dědičných vloh k této nemoci přes dlouhodobé užívání steroidů až po oční úrazy. Co má ale společného zubař a nemocné oko?

S očima k zubaři

Jedním z klíčových faktorů důležitých pro vstřebávání komorové vody je velikost průtoku krve okem. Čím větší je průtok, tím snáze se komorová voda vstřebává. A naopak při významném snížení průtoku se vstřebávání komorové vody snižuje. Následkem je zvyšování již zmíněného nitroočního tlaku.

Existuje celá řada látek, které mají schopnost působit na cévy a snižovat jejich průměr. Tím se snižuje průtok krve danou cévou. Takovou látkou je i epinefrin, který se používá jako pomocná látka u lokálních anestezií. Jeho funkcí je snížit průtok krve v oblasti podání anestetika. Tím se sníží jeho odplavování a prodlouží se jeho působení v dané lokalitě.

Průchodné cévy

Oči a zuby jsou si, co se vzdálenosti týče, velmi blízké a ještě blíže je jejich cévní zásobení. Proto je zřejmé, že aplikace lokálního anestetika u zubaře nutně musí zasáhnout i cévní zásobení očí. Následkem toho dojde ke snížení vstřebávání komorové vody a zvyšování nitroočního tlaku. Problémem je, že zvýšený nitrooční tlak většinou nebolí a není ani jinak pacientem vnímán. A tak je většinou prvním příznakem glaukomu až zhoršující se kvalita zraku.

Varujte svého zubaře

Ne každý zákrok u zubaře je spojený s podáváním lokální anestezie. Ale pacient by měl vždy zubaře upozornit, že se léčí s glaukomem, protože zubař nemá jinou možnost, jak to zjistit. V případě, že musí podat lokální anestezii pacientovi s glaukomem, má většinou k dispozici lokální anestetikum bez epinefrinu nebo jiné podobné látky.

(krot)

Zdroje:
www.webmd.com
en.wikipedia.org
en.wikipedia.org

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 6

Čtěte také..

„Přešlápnutí“ odhalí zvýšený tlak v oku

„Přešlápnutí“ odhalí zvýšený tlak v oku

První pomoc při poranění oka

První pomoc při poranění oka

Kontaktní čočky pro děti? Rodiče jsou proti!

Kontaktní čočky pro děti? Rodiče jsou proti!

Potápění může poškodit oči

Potápění může poškodit oči

Vědci jsou blízko pochopení genetických základů zeleného zákalu

Vědci jsou blízko pochopení genetických základů zeleného zákalu

Špatné známky? Rychle k očaři!

Špatné známky? Rychle k očaři!

 

Velikost písma:

A A A

Vyhledávání

 
 

E-mailový zpravodaj

 

Poradna lékaře

 

Hrozí Vám glaukom?

Zodpovězte několik otázek a poraďte se s lékařem.

Otestovat se stáhnout dotazník v PDF
 

Soute�te s n�mi

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá

Platnost: 1. 1. - 31. 1. 2019

Nyní na webu žádná soutěž neprobíhá.

 

Spolupracujeme

 
 
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Křečové žíly