#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Potvrzeno! Cukrovka zvyšuje riziko vzniku zeleného zákalu

Potvrzeno! Cukrovka zvyšuje riziko vzniku zeleného zákalu

19. 9. 2016

Zrak je náš nejcennější smysl. Nejčastější příčinou slepoty na světě je glaukom neboli zelený zákal. Poškození sítnice zvané retinopatie stojí v těsném závěsu za ním. Lidé s cukrovkou jsou ohroženi oběma chorobami. Vědci nyní potvrdili, že diabetes opravdu podporuje vznik glaukomu.

Glaukom neboli zelený zákal je způsoben nadbytkem nitrooční tekutiny, která tlačí na nerv v zadní části oka. Oko totiž produkuje malé množství tekutiny, která proudí kolem oční čočky do přední komory a oko opouští skrze oční cévy. Obvykle glaukom vzniká, když je její odtok blokován a tekutina je následně zadržována v oku. Její nadbytek pak způsobí nárůst tlaku v oku a útlak nervu v jeho zadní části.

Může za to cukrovka

Glaukom se objevuje u lidí s diabetem i bez něho. Jedinci s diabetickou retinopatií, což je odborný název pro poškození sítnice, mají zvýšené riziko vzniku zeleného zákalu. Tato situace může nastat, pokud poničení krevních cév, které vzniká v důsledku retinopatie, blokuje přirozený odtok nitrooční tekutiny z oka. Glaukom v počátečním stadiu nevykazuje nápadné příznaky, takže lidé si nejsou vědomi, že se s jejich zrakem něco děje. Proto by měl každému diabetikovi provádět jeho oční lékař měření nitroočního tlaku alespoň jedenkrát za rok.

Zneklidňující zjištění

Přítomnost cukrovky 2. typu a vysoký krevní tlak mohou výrazně zvýšit riziko rozvoje glaukomu. Tvrdí to nová studie vědců z University of Michigan v Severní Americe. Pro účely tohoto výzkumu analyzovala skupina odborníků data získaná z ordinací očních lékařů v letech 2001 až 2007. Týkala se více než 2 milionů dospělých pacientů s diabetem 2. typu. Výsledky ukázaly následující:

  • Diagnóza diabetes mellitus 2. typu zvyšuje riziko glaukomu o 35 %.
  • U lidí s hypertenzí je nebezpečí vzniku zeleného zákalu o 17 % vyšší, tedy asi poloviční oproti diabetikům.
  • Pokud ovšem člověk trpí cukrovkou i vysokým tlakem současně, zvyšuje se možnost nástupu glaukomu až o 48 %.

Vztah existuje

Vědecký tým z univerzity v brazilském Sao Paulu se zase snažil vyhodnotit vztah mezi hladinou glukózy a hodnotou nitroočního tlaku u dvou skupin pacientů. Jedni trpěli cukrovkou, druzí byli zdraví. Studie potvrdila, že hladina glukózy v krvi souvisí s hodnotou nitroočního tlaku, a to zejména u pacientů s diabetem. Nitrooční tlak totiž významně stoupá u diabetiků, a to obzvláště po jídle, kdy se zvyšuje rovněž hladina glukózy v krvi.

(hah)

Zdroje:
www.diabetes.co.uk
www.hindawi.com
www.endocrineweb.com

Čtěte dále