#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Jak správně vybrat lyžařské brýle

Jak správně vybrat lyžařské brýle

1. 5. 2022

Existuje 12 rad pro získání dokonalé ochrany očí, a to bez ohledu na to, jaký zimní sport děláte. Lyžařské brýle je dobré nevybírat náhodně a bez vyzkoušení. Napovíme, jak se vyhnout nejčastějším chybám.

1. Nakupujte s předstihem. Brýle vybírejte jen ve specializovaném obchodě s lyžařským vybavením. Nenakupujte až v lyžařském středisku – výběr je zde omezený a zboží předražené.

2. Nestyďte se zeptat. Dnes je na trhu velké množství lyžařských brýlí, a proto můžete mít problém s volbou. Požádejte vyškoleného prodejce o radu.

3. Nespěchejte. Udělejte si čas a vyzkoušejte co nejvíce brýlí. Pokud je to možné, jděte s nimi i na denní světlo. Kupujete-li čiré čočky pro noční lyžování, zkoušejte je v temné místnosti s jednou žárovkou. Tak zjistíte, jestli vás světlo na sjezdovce nebude oslňovat.

4. Přemýšlejte o odstínu. Počasí, terén i druh aktivity hrají při volbě skel velkou roli. Zamyslete se nad tím, kde a kdy obvykle lyžujete. Jezdíte častěji v horském ranním slunci, nebo máte raději večerní lyžování? Uspokojí vás jen hladké sjezdovky, nebo preferujte náročnější terén? Cílem je vybrat brýle s nejlepší kombinací barev, kontrastu a vnímáním hloubky obrazu. Důležitá je kvalitní ochrana proti únavě očí.

5. Minimalizujte oslnění. Polarizované čočky snižují oslnění slunečním světlem, které se odráží od svahů. Ideální jsou ve dne. Pro lyžování za šera zvolte brýle s tmavším odstínem.

6. Nepodceňujte ultrafialové světlo. Vybírejte brýle, které zabraňují průniku UVA a UVB paprsků. Při krátké vysoké expozici mohou způsobit bolestivé spálení očí, tzv. fotokeratitidu. Při dlouhodobém vystavování očí slunci může vzniknout šedý zákal.

7. Zkontrolujte periferní vidění. Ujistěte se, že s brýlemi máte dostatečné boční vidění. V ideálním případě byste měli vidět 180 stupňů ze strany na stranu.

8. Dejte pozor na velikost. Brýle vám musí sedět. Vždy je zkoušejte i s helmou. Výrobci nabízejí produkty pro úzké i extrémně široké obličeje.

9. Trvejte na funkci proti zamlžování. Upřednostněte brýle s dvojitými skly. Nedochází zde ke kondenzaci teplého vzduchu z vašeho dechu.

10. Upřednostněte bezpečnost. Většina brýlí má polykarbonátové čočky – tento materiál je mnohem odolnější proti nárazu než běžný plast. Volte pružnější rámečky, snížíte pravděpodobnost, že se sklo během případného pádu zlomí. Pokud možno kupte brýle s pěnovou vložkou ve všech bodech nárazu.

11. Nešetřete na doplňcích. Déle vám vydrží brýle s povrchem odolným proti poškrábání. Kupte si ochranné pouzdro, kam je odložíte vždy, když je nepoužíváte.

12. Zjistěte možnost vrácení zboží.
Většina kvalitních obchodů může nepoškozené zboží vyměnit. Případné dotazy vám zodpoví prodejce.

Správně zvolené lyžařské brýle chrání zrak, nezamlžují se, zlepšují viditelnost a umocňují zážitek z lyžování. Proto nákup nepodceňujte a vybírejte pečlivě.

(dzit)

Zdroj: http://www.allaboutvision.com/buysmart/goggles.htm

Čtěte dále