#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Léky proti zelenému zákalu v čočkách na dosah?

Léky proti zelenému zákalu v čočkách na dosah?

16. 9. 2009

Pokud nemocný se zeleným zákalem nedodržuje přesný léčebný postup, může dojít k zhoršení onemocnění, které vede k definitivní ztrátě zraku. Nadějí pro pacienty jsou zjednodušené způsoby aplikace léků.

Lidé, kteří se léčí se zeleným zákalem, musí užívat své léky pravidelně každý den. Pokud člověk nedodržuje přesně léčebný postup, může dojít k zhoršení onemocnění, které vede k definitivní ztrátě zraku. Nadějí pro tyto nemocné jsou zjednodušené způsoby aplikace léků.

Vědci přišli s unikátním objevem kontaktních čoček, které budou léky dávkovat až po dobu 100 dní. Tým odborníků připravil hydrogelové čočky s polymerním filmem uvnitř, který obsahuje lék. Ten se postupně uvolňuje z čočky. Výhodou je také to, že díky možnosti nastavení polymerního filmu a čočky je možné optimálně ovlivnit a regulovat množství uvolněného léčiva.

Prolomeny předchozí neúspěchy

Již dříve se vědci pokoušeli o výrobu kontaktních čoček, které budou pacientům usnadňovat léčbu. Bohužel se jim stále nedařilo připravit čočku tak efektivně, aby uvolňovala lék postupně a po dlouhou dobu. Nové čočky, které patentovali vědci v britském Cambridge, už umí dodávat do oka vysoké dávky léku po dobu až 100 dní.

Stále se zvyšující počet nemocných

Glaukom je onemocnění, které postihuje 2,5 milionu Američanů a toto číslo se postupně se stárnutím populace zvyšuje. Pacientům jsou předepisovány léky v časném stadiu onemocnění, ale protože mají obvykle málo subjektivních obtíží, často přestanou léky užívat. Dalším důvodem, proč si pacienti léčbu sami vysadí, je nutnost pravidelného užívání, někdy až 8krát denně. Nová forma aplikace léčiv by tak mohla pomoci mnoha lidem, kteří mají problém spolupracovat na léčbě. Jde o lidi staršího věku nebo například pacienty handicapované.

Další léky, které se v budoucnosti budou aplikovat ve formě kontaktních čoček, jsou antibiotika a léky proti syndromu suchého oka. Pokrok ve vědě tak znamená další pomoc pro řadu nemocných.

(nes)

Zdroj: http://www.technologyreview.com/biomedicine/22680/page1/

Čtěte dále