Přeskočit navigaci Úvodní stránka O projektu Redakční rada Informace pro média Napsali o nás Kontakt RSS

NovinkyKapete si do očí? Deset tipů, jak to provádět co nejlépe

 

Novinky

Kapete si do očí? Deset tipů, jak to provádět co nejlépe

Aplikace kapek je pro většinu pacientů se zeleným zákalem každodenní rutinou. Ne všechny návyky jsou ale prospěšné. Poradíme, co vám kapání do očí usnadní a na které zásady je nutné nezapomínat.

Kapete si do očí? Deset tipů, jak to provádět co nejlépe
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT
  1. Dodržujte hygienu. Před každou aplikací kapek si pečlivě umyjte ruce. Dávejte pozor, aby se špička kapátka před aplikací nedotkla oka, řas, prstů nebo jiného předmětu. Uzávěr kapátka odkládejte vždy na čisté místo, například na ubrousek. Nenechávejte lahvičku s kapkami v kapse, autě nebo na přímém slunci – obsah by se mohl horkem znehodnotit.
  2. Aplikujte na správné místo. Nejvhodnější poloha pro kapání do očí je záklon hlavy při sedu nebo stoji pacienta. V případě potíží s krční páteří si můžete lehnout na záda. Alternativou je podání kapek ve stoje před zrcadlem, což umožňuje kontrolu techniky. Ukazováčkem nedominantní ruky jemně stáhněte dolní víčko, aby se vytvořila pro kapku „kapsa“. Dívejte se do stropu a dominantní rukou pak kápněte. Snažte se nemrkat a nechat oko po dvě minuty zavřené. K případnému otření vyteklých kapek použijte čistý kapesník nebo ubrousek.
  3. Zabraňte úniku. Mnoho pacientů mívá obavy z nedostatečné aplikace léku. Cítí totiž, že jim při kapání část dávky steče na tvář. S tím ovšem výrobci počítají. Objem každé kapky je proto větší než množství, které dokáže oko absorbovat. Nicméně zabránit zbytečnému úniku tekutiny z očí lze tím, že je necháte po dobu dvou minut zavřené nebo jemně prstem (doporučuje se ukazováčkem) stisknete okolí vnitřního očního koutku. 
  4. Léčbu dobře načasujte. Obecně se doporučuje odstup mezi podáním různých typů kapek pět minut (spěcháte-li, pak alespoň tři minuty). Pokud užíváte odlišné druhy kapek ve stejnou dobu, na pořadí nezáleží. Oční masti se ale aplikují vždy až nakonec, po nakapání všech léků.
  5. Nezapomínejte. Když si osvojíte zvyk kapat si před nebo po nějaké běžné každodenní činnosti (třeba před jídlem nebo po čištění zubů), snížíte riziko vynechání aplikace kapek. Nastavení alarmu v mobilu, který vám léčbu připomene, může být dalším způsobem.
  6. Zpřesněte podání. Když necháte lahvičku v lednici, budete díky studené kapce lépe cítit, zda jste se trefili správně, či nikoliv. 
  7. Poraďte se. Jak stoupá počet generických (tedy obdobných) kapek na trhu, je těžší zvyknout si na jiný obal nebo aplikaci nově předepsaného léku. Nebojte se obrátit na lékárníka. Poradí, jak správně nakapat, nebo podá přesnější informace o konkrétní léku. 
  8. Nechte se zkontrolovat. Ukažte lékaři nebo rodinným příslušníkům svoji techniku kapání. Pomohou vám odhalit případné chyby nebo mohou při potížích asistovat.
  9. Trénujte. Naučit se správné technice podávání kapek chce čas a zkoušení. Ideální pro nácvik je použití umělých slz. 
  10. Zklidněte oči. Kapky mohou někdy způsobit začervenání nebo podráždění očí. Této nepříjemnosti lze předcházet aplikací umělých slz před samotným podáním léčivých kapek. Je však třeba dodržet asi pětiminutový odstup. Místo umělých slz můžete použít také různé zklidňující oční masti nebo gely.

(svat)

Zdroj: 
www.brightfocus.org

Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 0

Čtěte také..

Oční kapky: bez správné aplikace nefungují

Oční kapky: bez správné aplikace nefungují

Brýle nemusí být na celý život

Někomu brýlové obroučky nevadí, jiný by je nejraději hned odložil. Trvalá korekce krátkozrakosti je samozřejmě možná. Jakou metodu ale...

Deset tipů, jak si u počítače neničit oči

Sedavé zaměstnání a neustálé hledění do monitoru se podepisuje i na našem zraku. Hrbíme se, mžouráme na klávesnici a...

Pacientce vrátil zrak její chrup

Pacientce vrátil zrak její chrup

Zdraví srdce si můžete hlídat i podle očí

Zdraví srdce si můžete hlídat i podle očí

Špatný zrak aneb Které oční vady lze operovat

Zrak je jedním z nejcennějších smyslů, co máme. Když oči přestávají sloužit, mohou pomoci moderní přístupy zaváděné v oční...

 

Velikost písma:

A A A

Vyhledávání

 
 

E-mailový zpravodaj

 

Poradna lékaře

 

Hrozí Vám glaukom?

Zodpovězte několik otázek a poraďte se s lékařem.

Otestovat se stáhnout dotazník v PDF
 

Soute�te s n�mi

Soutěž o dřevěnou puzzle kostku

Soutěž o dřevěnou puzzle kostku

Platnost: 1.10. - 31.10.2017

V říjnové soutěži můžete vyhrát dřevěnou puzzle kostku.

 

Spolupracujeme

 
 
 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Cestovní nemoci:  Turistický průvodce aneb Co zabalit na cestu do Asie