#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#
Chcete mít opravdu dobře vyčištěné brýle? Zkuste ultrazvuk!

Chcete mít opravdu dobře vyčištěné brýle? Zkuste ultrazvuk!

13. 11. 2019

Také jste otrávení, když doma pracně čistíte brýle, a výsledek vůbec není úměrný vašemu úsilí? Zkuste zajít do optiky na čistění ultrazvukem.

Také jste otrávení, když doma pracně čistíte brýle, a výsledek vůbec není úměrný vašemu úsilí? Zkuste zajít do optiky na čistění ultrazvukem.

Čištění brýlí, taková banalita, řekne si možná člověk, který vidí jako ostříž a tuto pomůcku pro oči nepotřebuje. Obrýlení lidé ale vědí, jak je důležité a v neposlední řadě i příjemné mít brýle čisté. Proto je užitečné jednou za čas navštívit oční optiku a nechat si brýle vyčistit od odborníka. Nejčastějším způsobem odborného čištění je použití ultrazvuku. Ty „lepší“ optiky vám tuto službu poskytnou zdarma nebo za symbolickou sumu. Zároveň vám i dotáhnou šroubky a seřídí nosní opěrky a bočnice.

Jak probíhá čištění ultrazvukem

K čištění pomocí ultrazvuku se používají tzv. ultrazvukové vany, v nichž je čisticí roztok. Při provozu vany se vlivem ultrazvuku roztok zahřívá. Změnou teplot dochází v místě mezi čištěným předmětem a nečistotou k částečnému oddělení. Čisticí medium se tak může dostat mezi styková místa čištěného předmětu a nečistoty. Vniknutím čisticího media mezi nečistotu a povrch čištěného předmětu (v našem případě skla) se postupně rozrušují síly, které drží nečistotu na povrchu skla, až dojde k úplnému oddělení nečistoty.

Domácí ultrazvuková vana

Pokud byste si snad chtěli takovou ultrazvukovou vanu pořídit domů, máte na výběr z cenového rozmezí od jednoho tisíce až pod desetitisíce korun – podle velikosti vany a výkonu. Přičemž platí, že čím větší výkon, tím větší účinnost. Kromě skel lze v ultrazvukové vaně čistit i jiné drobnosti, jako např. šperky, knoflíky, mince nebo menší porcelán.

Správně čistit jde i doma

Pokud ultrazvukovou čističku kupovat nechcete a ani netoužíte denně navštěvovat optiku, je důležité vědět, jak vlastně správně brýle čistit doma. K čištění brýlí se v žádném případě nesmějí používat rozpouštědla (aceton, toluen a podobně). Občas, při velmi znečištěných sklech, lze mastné šmouhy odstranit čistým lihem, ale ani ten není většinou nutný. Úplně nám postačí roztok mýdlové vody a hadřík z mikrovlákna, který pořídíme za pár korun v každé optice. K čištění brýlových skel nepoužívejte ani prostředky s abrazivními částečkami. Brýle se tak snadno poškrábou. Nejvhodnějším prostředkem k čištění brýlových skel je speciální souprava na čištění brýlí a objektivů, kterou dostanete v každé optice. Kromě mycího roztoku obsahuje zmíněný hadřík z mikrovláken. Obojí se vejde do malého pouzdra, které tak můžete mít vždy při sobě.

(sva)

Zdroj: Ultrazvukové vany, www.hw.cz Čištění ultrazvukem, http://detektory.hantec.cz/clanky/cisteni-ultrazvukem-43.html

Čtěte dále