Příčiny a rizika

Příčinou zeleného zákalu je degenerace papily očního nervu. Papila očního nervu je místo, do kterého se sbíhají jemná nervová vlákénka z oční sítnice, která se v papile spojují a vytvářejí tak silný svazek očního nervu. 

Nejvýznamnějším rizikovým faktorem pro vznik zeleného zákalu je zvýšený nitrooční tlak.

Zvýšený nitrooční tlak však většinou nepůsobí žádné obtíže. Přestože o něm člověk vůbec neví, může vysoký nitrooční tlak působit škodlivé a nevratné změny na očním nervu. Když je zrak již poškozený a pacient má výpadky v zorném poli, na nápravu je příliš pozdě.

Proto se doporučuje pravidelně absolvovat prohlídky u očního lékaře. Doporučená frekvence těchto prohlídek je jednou za dva roky do 45 let věku a jednou za rok po 45. roce života v případě, že máte některý z rizikových faktorů uvedených níže. Jestliže nemáte ani jeden rizikový faktor, je vhodné vyšetření zraku podstoupit jednou za čtyři roky do 45 let věku a jednou za dva roky po 45. roce života.

Rizikové faktory pro vznik zeleného zákalu:

Zdroj:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/glaucoma/symptoms-causes/syc-20372839

https://www.fnusa.cz/wp-content/uploads/20180305.pdf

RŮŽIČKOVÁ E. - Glaukom – včasná diagnostika a léčba. Remedia 2016; 27.

Štrofová H., Pešková H.: Prakt. lékáren. 2016; 12(1): 18–25

https://www.zeiss.cz/vision-care/lepsi-videni/zdravi-prevence/zelenz-zakal-glaukom-vse-co-potrebujete-vedet-o-druhe-nejcastejsi-pricine-slepoty.html

website.web.zz.text.newsletter_free_subscribe